Pomemben člen slovenskega meroslovnega sistema

Marko Lotrič, lastnik in direktor podjetja je družinsko podjetje Lotrič ustanovil leta 1991 v kraju Selca v Selški dolini, kjer deluje še danes. Že od začetka je podjetje Lotrič pomemben člen slovenskega meroslovnega sistema, zato ga je ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo na predlog Urada RS za meroslovje v letu 2002 imenovalo za izvajanje overitev meril. V letu 2010 je sledil vpis podjetja v register pri Javni agenciji za raziskovalno dejavnost RS, kjer ekipa mladih raziskovalcev deluje že nekaj let.

Razvoj in raziskave podjetja Lotrič so usmerjene predvsem na nova področja in programsko opremo, v razvoj pa vlaga kar 18,5 odstotka ustvarjenih prihodkov. Ponuja celovit spekter meroslovnih storitev, ki obsegajo meroslovne rešitve, merjenje meril in vzorcev, programske rešitve, akademijo M&Q, servis in vzdrževanje, prodajo in meroslovni forum. Približno dvoodstotni delež prodaje dosega na tujih trgih. Imajo podjetje na Hrvaškem, kjer opravljajo preglede merilnih naprav za hrvaško vojsko. V Plivi imajo v najemu laboratorij, sodelujejo pa tudi s Tehniško fakulteto na Reki, kjer je tudi sedež podjetja.

V letu 2010 so se vpisali v register ARRS kot raziskovalno-razvojna organizacija. Podjetje je pridobilo dva ISO standarda: ISO17020 in 17025. Družbeno okolje je podjetje Lotrič prepoznalo za najbolj družbeno odgovorno malo slovensko podjetje, za kar je v letu 2011 prejelo nagrado horus. Lani je bilo to podjetje nominiranec in tudi zmagovalec v izboru gorenjske gazele.

Med nominirance za gorenjsko gazelo 2012 je metodološka komisija poleg podjetja Lotrič, izbrala še podjetje Agencija Oskar in Skupino Ržišnik Perc.

Gorenjske gazele 2012 v 5 letih ustvarile 2181 novih delovnih mest

V petih letih je sto najhitreje rastočih gorenjskih podjetij prodajo več kot potrojilo. Indeks njihove rasti je 331, medtem ko je bil pri lanskih gazelah 292. Med šestimi regijami so se gorenjske gazele po hitrosti rasti uvrstile na peto mesto, lani na šesto. V istem obdobju – od leta 2006 do 2011 – je gospodarstvo gorenjske regije dosegalo komaj 5-odstotno rast. Ob tem je izgubilo 2870 delovnih mest. Selila so se v podjetja – gazele, ki so v petih letih zaposlitev ponudile kar 2181 novim sodelavcem. Vzporedno z rastjo prodaje so gorenjske gazele povečevale tudi dodano vrednost: v petih letih so jo povečale za 94,8 milijona evrov, kar je trikratnik vrednosti iz leta 2006. Pri tem je več kot polovica (52) od prvih sto na lestvico uvrščenih podjetij v letu 2011 presegla povprečno dodano vrednost 36.966 evrov na zaposlenega v Sloveniji. Po velikosti, enako kot v drugih regijah, med gorenjskimi gazelami močno prevladujejo mikropodjetja z manj kot pet zaposlenimi – teh je na lestvici 71, majhnih podjetij je 22, pridružujejo se jim še štiri srednje velika podjetja in tri velike družbe. Podjetje na lestvici ima v povprečju 36 zaposlenih, največje kar 1133 in najmanjše enega sodelavca.


Sklepna prireditev Slovenska gazela 2012 bo v četrtek, 25. oktobra, v SNG Opera in balet Ljubljana. Podrobnejše informacije o projektu Gazela 2012 najdete na spletni strani www.gazela.com.