Kot so sporočili z obrambnega ministrstva, je Hojs na zasedanju pobude za sodelovanje obrambnih ministrov Jugovzhodne Evrope (Sedm), predlagal dvig sodelovanja v regiji na višji nivo. Pobudo za racionalizacijo številnih pobud Jugovzhodne Evrope in Zahodnega Balkana s področja obrambe je kolegom iz pobude posredoval že junija, danes pa je v Sarajevu dobil podporo.

Gre za pomemben uspeh, ki bo vodil k racionalizaciji stroškov in časa ter povečal učinkovitost regionalnega sodelovanja na področju obrambe v prihodnje, ocenjujejo na Morsu.

Proces odločanja je treba dvigniti na višji nivo

Minister je med nagovorom poudaril, da je pobuda Sedm, najstarejša regionalna pobuda na tem območju, doslej veliko prispevala k medsebojnemu obrambnemu sodelovanju, stabilnosti, medsebojnemu zaupanju in varnosti v regiji. "Kljub temu si moramo priznati, da je proces odločanja in sodelovanje Sedm z mednarodnimi in regionalnimi organizacijami treba dvigniti na višji nivo ter oceniti dosedanje in prihodnje projekte pobude," je dejal.

Z racionalizacijo pobud bi po njegovih besedah prispevali tako k racionalizaciji stroškov in prihranku časa, hkrati pa bi ta korak pomenil "priložnost za razpravo o odpravi nepotrebnega podvajanja, zagotovitvi maksimalne usklajenosti, racionalizaciji struktur in izboljšanju delovnega ozračja za učinkovitejše obrambno sodelovanje v prihodnje".

V tem smislu je Hojs predlagal gostovanje celostnega srečanja ministrov za obrambo te regije oktobra 2013 v Sloveniji, kjer bi hkrati ob zasedanju Sedm gostili še srečanje ministrov za obrambo Jadranske listine (A-5), srečanje direktorjev za obrambno politiko Zahodnega Balkana in zasedanje Večnacionalne svetovalne skupine RACVIAC.

Hojs tudi obrambnim ministrom BiH

V pobudi Sedm so se danes seznanili tudi z aktivnostmi brigade Jugovzhodne Evrope (SEEBRIG) v zadnjem letu ter predlogoma Bolgarije in Turčije za oblikovanje stalnega sedeža poveljstva te brigade. Obravnavali so tudi poročilo ekspertne skupine, ki je pripravila strateški pregled pobude, pojasnjujejo na Morsu.

Hojs je imel ob robu zasedanja več dvostranskih srečanj. Sešel se je z gostiteljem, obrambnim ministrom BiH Muhamedom Ibrahimovićem, turškim ministrom za obrambo Ismetom Yilmazom in srbskim državnim sekretarjem Aleksandrom Nikolićem.

Na zasedanju v Sarajevu je sicer sodelovalo okoli sto predstavnikov iz 14 držav članic in opazovalk pobude Sedm in drugih regionalnih sodelovanj. Prisotni so bili predstavniki Nata, Programa Združenih narodov za razvoj (UNDP) in Regionalnega sveta za sodelovanje, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Pobuda Sedm je nastala leta 1996 z namenom krepitve miru, varnosti, stabilnosti, utrjevanja zaupanja in hitrejšega vključevanja držav Jugovzhodne Evrope v evro-atlantske integracije. V pobudi sodeluje 14 držav - Albanija, Bolgarija, BiH, Črna gora, Hrvaška, Grčija, Italija, Makedonija, Romunija, Slovenija, Srbija, Turčija, Ukrajina in ZDA, opazovalki pa sta Moldavija in Gruzija. Predsedujoča pobudi je od julija 2011 za dve leti Italija.