Šest tednov pred volitvami so javnomnenjske ankete časopisa New York Times pokazale, da republikanski predsedniški kandidat Mitt Romney izgublja podporo, Barack Obama pa jo v ključnih zveznih državah pridobiva. V Ohiu Obamo podpira 53 odstotkov, Romneyja pa 43 odstotkov volivcev. Podobno je na Floridi, kjer aktualnega predsednika podpira 55, Romneyja pa 44 odstotkov. Če bo Romney zgubil v obeh zveznih državah, bo imel zelo malo možnosti za zmago. Poleg tega pa se v sodobni zgodovini ZDA še ni zgodilo, da bi se na čelo države zavihtel nekdo, ki ni dobil Ohia. Anketa CNNa pa je v ponedeljek pokazala, da se je tehtnica že precej izenačila, saj bi 50 odstotkov volivcev glasovalo za Obamo in 47 za Romneyja.

Zgodovinska zmaga Baracka Obame leta 2008.

Odločilo vlogo naj bi odigralo tudi televizijsko srečanje, napovedano za 3. oktobra. Predsedniška kandidata se bosta soočila na univerzi v Denverju, v zvezni državi Kolorado. Govora bo o notranji politiki, oba kandidata pa bosta imela po dve minuti časa, da odgovorita na vprašanje, ki ga bo zastavil voditelj Jim Lehrer. Najpomembnejše vprašanje bo zagotovo gospodarstvo, pri katerem naj bi imel prednost Romney, medtem ko bo Obama zagotovo zasijal pri vprašanjih o izobraževanje, zdravstveni oskrbi in davkih.

Izrečene besede stanejo glasov

Da je bila predvolilna kampanja obeh kandidatov precej ostra, pričajo tudi razni skrivni posnetki, na katerih sta tako Obama kot Romney izrekla nekaj besed, za katere bi bilo bolje, da bi ostale za zobmi. Obama je tako še aktualnemu ruskemu predsedniku Dmitriju Medvedjevu pojasnil, naj počaka še nekaj mesecev, da mineta kampanja in volitve, nato pa bo imel več manevrskega prostora glede urejanja odnosov z Rusijo. Romney pa bi se moral ugrizniti v jezik, ko je na zasebni humanitarni večerji dejal, da več kot 47 odstotkov Američanov (Obamovih volivcev) živi na račun države, ne plačuje davkov, in da skrb za takšne ljudi ni njegov posel. Kljub opravičilom tovrstna dejanja mečejo slabo luč na kandidata, ki sta morala zavihati rokave, da sta si pridobila izgubljeno zaupanje.

Na pomoč so jima že priskočili številni slavni ljudje. Mitta Romneyja sta podprla slavni Chuck Norris in Clint Eastwood. Chuck Norris je v posebnem oglasu, v katerem je nastopil skupaj s svojo ženo, opozoril, da bo ponovna izvolitev Baracka Obame prinesla "tisoč let teme". Aktualnega predsednika in demokratska kandidata pa so podprli Brad Pitt, Bill Clinton in Samuel L. Jackson. Tudi slednji je posnel oglas, ki pa ga ni potrdil Obamov urad, v katerem Američane poziva, naj se "prekleto že zbudijo". "Oprostite, ni časa za smrčanje, milijonar brez takta je napovedal vojno: na šole, okolje, sindikate, pravično plačilo ... Vsak bo moral poskrbeti zase, če bo po Romneyjevo. Je proti varnostnim mrežam – če padeš, pač nimaš sreče. Zato vam predlagam, da se prekleto že zbudite," je oglasu opozori vidno razburjen igralec številnih akcijskih filmov.

Tovrstno obkladanje z raznimi opozorili, grožnjami in strašenje v ZDA, kjer kandidati najprej poiščejo vse informacije, ki bi lahko škodovale njihovih nasprotnikom, ni nič nenavadnega. Jutri zvečer naj bi jih po ocenah pred televizijskimi sprejemniki sedelo od 50 do 60 milijonov, kljub še dvema soočenjema pa naj bi že velika večina volivcem jutri izbrala svojega bodočega predsednika.