Poročilo stresnih testov navaja, da je treba posodobiti varnostne sisteme na skoraj vseh evropskih jedrskih elektrarnah, strošek popravil pa naj bi se gibal okoli 25 milijard evrov, poroča Spiegel. Evropski komisar za energijo Guenther Oettinger naj bi rezultate testov sicer predstavil šele sredi oktobra, vendar so podatkih danes v javnost prišli predčasno.

Kako je test prestala Jedrska elektrarna Krško, smo želeli povprašati tudi Upravo za jedrsko varnost RS, vendar se na naš klic danes popoldne niso odzvali.

Nemški minister za okolje že miril javnost

Mednarodne ekipe jedrskih znanstvenikov so letos obiskale 145 evropskih reaktorjev. Poročilo ugotavlja, da je pri vseh 12 nemških nuklearkah potrebno izboljšati sisteme za potresno varnost. Nemški minister za okolje Peter Altmaier je danes javnost že miril z besedami, da potresna varnost v nemških elektrarnah ni pod vprašajem. "Podobni testi v preteklih letih niso opozarjali pred nobenimi pomanjkljivostmi," je še dejal.

Po tragediji v japonski Fukušimi je EU odredila testiranje varnosti vseh evropskih reaktorjev, tako aktivnih kot neaktivnih. Če nuklearka ne dosega varnostnih standardov, je te treba nadgraditi ali pa jo zapreti, še navaja poročilo. Za nadgradnjo varnostnih sistemov na 134 elektrarnah, kjer so bile ugotovljene pomanjkljivosti, bodo operaterji morali v naslednjih letih investirati med 10 in 25 milijard evrov. Svoje gospodarstvo in gospodinjstva z elektriko, delno pridobljeno iz jedrskih elektrarn, trenutno napaja 14 izmed 27 evropskih držav.

Najslabše ocenjeni nuklearki Finskem in Švedskem

Najslabše ocene na testih sta dobili nuklearki Olkiluoto na Finskem in Forsmark na Švedskem. Za ponoven zagon sistema po popolnem izpadu sistema sta rabili nekaj manj kot uro. Evropska komisije objavljenih rezultatov testa ni komentirala. Uradno bodo izsledki testov predstavljeni 18. in 19. oktobra na naslednjem vrhu EU.