Komisija se je za postopek na Sodišču EU odločila, ker Slovenija ni v celoti izvedla direktive o naročanju orožja, streliva in vojaških sredstev ter povezanih gradenj in storitev za obrambne namene ter o naročanju občutljivega blaga, gradenj ali storitev za varnostne namene.

Predlagajo kazen v višini 7000 evrov

"Sodišče pozivamo, naj Sloveniji naloži dnevno denarno kazen v višini 7000 evrov, a seveda bo na koncu sodišče odločilo, ali bo kazen določena in kakšna bo," je pojasnil tiskovni predstavnik komisarja za notranji trg Michela Barnierja, Stefaan De Rynck.

Slovenija se po De Rynckovih navedbah lahko zlahka izogne kazni s hitrim prenosom evropskih pravil o javnih naročilih na področju obrambe v svojo zakonodajo. Zakonodajni postopek poteka in v interesu Slovenije je, da se izvede zelo hitro, je še dodal.

Direktiva je bila sprejeta avgusta 2009 in članice EU bi jo morale v svoje zakonodaje prenesti do 20. avgusta 2011. Poleg Slovenije gredo na sodišče tudi Poljska, Nizozemska in Luksemburg. Te tri države niso komisiji priglasile še nobenih nacionalnih izvedbenih ukrepov, Slovenija pa je priglasila le sprejetje dela zahtevanih določb.

Drugi opomin, ki je tudi zadnji pred sprožitvijo postopka na sodišču, je Slovenija iz Bruslja dobila junija letos, ko ji je dala komisija dva meseca časa, da ustrezno ukrepa.

Lažji dostop do bolj odprtega in preglednega trga

Celotna izvedba direktive v vseh članicah unije je po besedah komisije pomembna, da bi podjetja in davkoplačevalci v celoti uživali prednosti lažjega dostopa do bolj odprtega in preglednejšega evropskega obrambnega trga.

Direktiva namreč uvaja pravična in pregledna pravila, ki podjetjem olajšujejo dostop do obrambnih in varnostnih trgov v ostalih državah EU, ter prožnost, s katero se lahko javni organi naročniki pogajajo o vseh podrobnostih zapletenih pogodb.

Uvaja tudi možnost, da javni organi naročniki od dobaviteljev zahtevajo zaščitne ukrepe za zagotovitev varovanja zaupnih informacij pred nepooblaščenim dostopom in varnost oskrbe, ki bi pomagala zagotoviti, da oborožene sile pravočasno prejemajo pošiljke, zlasti v času krize ali oboroženega spopada.

Za učinkovito delovanje enotnega trga je pomembno, da vse članice unije implementirajo zakonodajo, če ena ali več članic tega ne stori, enotni trg ne deluje ustrezno, kar nas med drugim tudi stane davkoplačevalskega denarja, je še pojasnil De Rynck.

Kazni še za Poljsko, Nizozemsko in Luksemburg

Komisija za Poljsko predlaga okoli 70.500 evrov dnevne denarne kazni, za Nizozemsko okoli 57.300, za Luksemburg 8320, za Slovenijo pa 7038,72 evra.

Evropska komisija je v tokratnem mesečnem svežnju ugotavljanja kršitev proti članicam unije sprejela 361 odločitev, od tega bo v 12 primerih države poslala na sodišče.

Komisija lahko kot varuhinja evropske zakonodaje ukrepa proti članici unije, ki ne izpolnjuje obveznosti. Najprej ji pošlje prvi uradni opomin. Če z odgovorom ni zadovoljna, sledi drugi in končni opomin. Če tudi odziv nanj ni ustrezen, sledi postopek na Sodišču EU.

V skladu z novo politiko, ki je začela veljati 15. januarja lani, lahko komisija v primerih, ko je problematičen že sam prenos zakonodaje, zahteva izrek denarnih kazni že pri prvi napotitvi na sodišče, medtem ko sicer sledi drugi krog postopka, prav tako s prvim in drugim opominom in nato sodišče z izrekom denarne kazni.