"Glede Imralija bi lahko imeli nove pogovore,“ je včeraj v intervjuju za turško televizijo Kanal 7 povedal premier Erdogan. Imrali je otok južno od Istanbula, kjer je zaprt vodja Kurdske delavske stranke (KDS) Abdula Ocalan.

"Obstaja vojaška plat oziroma varnostna plat, ki je ločena in se bo nadaljevala. Poleg tega pa je tudi diplomatska, socialno ekonomska in psihološka plat,“ je dodal Erdogan. Premierjeve izjave sledijo pozivom glavne turške pro-kurdske stranke, naj se pogovori med KDS in državo ponovno pričnejo, da bi preprečili nadaljnjo eskalacijo nasilja.

Erdogan ne izključuje intervencije v Siriji in Iraku

V zadnjih mesecih se spopadi med turškimi oboroženimi silami in KDS, ki jo Ankara, ZDA in EU uvrščajo med teroristične organizacije, gibljejo na ravni najhujših, odkar je organizacija pred 28 leti prijela za orožje. Ankara nasilje povezuje tudi z nemiri v sosednji Siriji. Erdogan sirskega predsednika Bašarja al Asada obtožuje, da je oborožil KDS. Pripravljen je tudi na vojaško intervencijo v sosednji državi, če bodo kurdski uporniki iz Sirije sprožili napade na Turčijo.

Vodja turške vojske je včeraj v intervjuju za lokalni časopis povedal, da je turška vojska sposobna izvesti tudi trajne operacije proti upornikom, ki se nahajajo na severu Iraka.

V zadnjih 15 mesecih 700 mrtvih

Erdogan bo čez nekaj dni nagovoril kongres Stranke za pravičnost in razvoj (AK), ko naj bi predstavil načrt za prihodnost, saj naj bi stranka doživela največjo preobrazbo odkar je pred desetletjem prišla na oblast.

Po podatkih International Crisis Group je od volitev junija 2011 konflikt s KDS terjal 700 smrtnih žrtev. Odkar je bil Ocalan zaprt leta 1999 je to največje število žrtev v obdobju 15 mesecev.