"Napadi na civiliste v Bengaziju so bili napadi na Ameriko," je Obama dejal na zasedanju generalne skupščine Združenih narodov. "Ne sme biti nobenega dvoma, da bomo neusmiljeno izsledili morilce in jim sodili," je še povedal. Obama je prav tako obsodil nasilje, ki trenutno preveva celotno območje Bližnjega vzhoda. "Naša prihodnost je vzgajati osebe kot je bil Stevens, ne pa morilcev," je bil jasen. Glede filma, zaradi katerega naj bi se protesti v muslimanskih državah sploh začeli, pa je dejal, da je gnusen, ter dodal, da je to napad na ideale ZN.

Tako republikanski predsednikški kandidat Romney kot podpredsedniški republikanski kandidat Paul Ryan sta v zadnjih dneh izpodbijala moč Obamove zunanje politike, področje, kjer sta Romney in Ryan v prednosti.

Romney se je v ponedeljek ostro odzval na Obamovo izjavo, da je smrt ameriškega diplomata v Bengaziju zgolj manjša težava. "Manjša težava? Zgodil se nam je atentat na ambasadorja, 20 tisoč ljudi je umrlo v Siriji, Iran pa je vse bližje temu, da bo imel vsa sredstva za izdelavo jedrskega orožja," je dejal Romney. Paul Pyan pa je dejal, da ko ZDA izkazujejo zunanjepolitično šibkost, to ustvarja praznino. "To praznino pa zapolnijo ljudje v državah, ki z ZDA nimajo skupnih interesov," je razložil.

Ahmedinedžad Clintona ni prepričal

Nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton ne verjame trditvam Teherana, ki pravi, da ne izdeluje jedrskega orožja, poroča CNN. Clinton je na vrhu ZN včeraj pozval mednarodno skupnost, naj močneje vpliva na iranskega predsednika Mahmuda Ahmedinedžada. Želi, da bi iranski predsednik dovolil mednarodnim inšpektorjem vstop v državo, da preverijo njegove trditve.

"Pravijo, da zanikajo obstoj holokavsta, a grozijo Izraelu in demonizirajo ZDA, želijo, da jim zaupamo," je dejal Clinton. Če bi Teheran prišel do jedrskega orožja, bo to pomenilo velike težave. "Tako bi še druge države poskušale priti do tega orožja, z večanjem števila pa je bolj mogoče, da orožje v roke dobijo teroristi," je poudaril.

Preberite še:

Zažiganje zastav ne bo nasitilo lačnih po svetu

Ameriški predsednik je obljubil, da bodo ZDA storile vse, kar je v njihovi moči, da bi Iranu preprečile dostop do jedrskega orožja, poleg tega pa je izpostavil, da se mora vladavina sirskega predsednika Bašarja al Asada končati.

"Naj vas ne zavedejo! Iran, ki bi imel jedrsko orožje, bi bil grožnja obstoju Izraela, poleg tega pa še grožnja varnosti celotnemu območju, kakor tudi stabilnosti svetovnega gospodarstva. Zaradi tega od iranske vlade zahtevamo polaganje računov, ZDA pa bodo storile vse, kar je v njihovi moči, da bi Iranu preprečile dostop do jedrskega orožja," je dejal vsem zbranim.

O stanju v Siriji pa je poudaril, da se mora Asadova vladavina končati, da bi se s tem končalo trpljenje sirskega naroda. "Prihodnost ne sme pripadati diktatorju, ki ubija lasten narod," je dejal.

V Siriji v 18 mesecih nasilja več kot 30.000 mrtvih

V Siriji je bilo od začetka vstaje proti režimu predsednika Bašarja al Asada marca lani ubitih že več kot 30.000 ljudi, od tega večina civilistov, je danes sporočil Sirski observatorij za človekove pravice.

Kot je v Bejrutu sporočil direktor observatorija Rami Abdel Rahman, je bilo v minulih 18 mesecih ubitih najmanj 21.534 civilistov, 7322 vojakov in 1168 dezerterjev. Med civiliste štejejo tudi posameznike, ki so vzeli v roke orožje in se priključili upornikom.

V statistiko observatorija pa niso zajeti tisoči, ki so priprti v sirskih zaporih, in več sto neidentificiranih trupel, ki so jih našli po državi v zadnjih treh mesecih. V številke prav tako niso všteti "tisoči ubitih pripadnikov (prorežimske milice) šabiha", pojasnjuje Rahman.

Kot je še povedal, več kot 30.000 žrtev v 18 mesecih pomeni, da je bilo vsak dan ubitih več kot 100 ljudi, "pa vendar mednarodna skupnost in arabske države še naprej govorijo, da je treba 'nekaj' narediti za Sirijo", poroča francoska tiskovna agencija AFP.