Deželni poslanci stranke v Laciju, kamor spada tudi prestolnica Rim, naj bi za luksuzne zabave, potovanja in podobno javno blagajno oškodovali za več milijonov evrov. Državni tožilci so že sprožili preiskavo proti več deset visokim predstavnikom stranke, v ospredju pa je predvsem 41-letni Franco Fiorito, nekdanji vodja poslanske skupine Ljudstva svobode v deželnem parlamentu v Laciju.

Fiorito je na zaslišanjih pri preiskovalcih prst uperil tudi v Polverinijevo, ki naj bi bila o poneverbah denarja, namenjenega stranki, najbolje obveščena.

Polverinijeva je večkrat poudarila, da za ravnanje deželnih poslancev ni vedela. To je dejala tudi ob odstopu, ko je med drugim povedala še, da je deželni odbor deloval dobro in dosegel pomembne rezultate, medtem ko je deželni svet označila za "nevrednega", danes piše Primorski dnevnik.

Polverinijeva si je za razmislek o odstopu, ki ga je od nje zahtevala opozicija, vzela več dni časa. Po nekaterih navedbah naj bi ji sicer sam Berlusconi svetoval, naj ne odstopi, ker bi s tem lahko sprožila predčasne volitve v deželi. Redne so na vrsti prihodnje leto.

Odstop Polverinijeve je tako po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA hud udarec za Berlusconija, ki na italijanskih parlamentarnih volitvah prihodnjo pomlad načrtuje vrnitev v aktivno politiko.

Zaradi odstopa predsednice dežele bodo v Laciju nujne predčasne deželne volitve. V skladu z zakonodajo morajo biti volitve razpisane v devetdesetih dneh, naslednjih 45 dni pa je namenjenih volilni kampanji. Tako bi lahko volitve potekale že februarja prihodnje leto. Po pisanju Primorskega dnevnika pa obstaja tudi možnost, da bi vlada zaradi varčevanja deželne volitve združila z občinskimi v Rimu.

Nekdanji italijanski premier Massimo D'Alema je odstop Polverinijeve označil za zmago opozicije, ki je to zahtevala takoj po izbruhu afere. Pier Luigi Bersani iz Demokratske stranke pa je odstop označil za pomembno gesto ob položaju v deželi, ki je postal nevzdržen.