"Evropa je na poti iz krize," je v današnji video izjavi pred udeležbo na zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov, ki bo ta teden v New Yorku, dejal Van Rompuy. Dodal je, da bo kljub temu treba postoriti še precej stvari, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Dokler 25 milijonov ljudi išče delo in dokler ne bomo popolnoma stabilizirali evra, ne moremo sedeti križem rok. In poskrbel bom, da ne bomo," je napovedal.

Van Rompuy je opazil, da se pri kratko- in dolgoročnih temah izgublja občutek nujnosti. "To se ne sme zgoditi," je pozval.

Vrh EU, ki bo 18. in 19. oktobra, mora obravnavati težka vprašanja, povezana z evrom, je ocenil. Pri tem je namignil na napake, ki so se pokazale pri modelu skupne valute. Po njegovem mnenju namreč pri strukturi evra manjka "nekaj elementov".

Večja integracija na področju politike, gospodarstva in valute

Vrh naj bi bil tako namenjen tudi razpravi o konkretnih načrtih za večjo integracijo na področju politike, gospodarstva in valute. To bi moralo biti udejanjeno že dolgo časa nazaj, je prepričan Van Rompuy. To naj namreč ne bi pomenilo le bolj izravnanih proračunov, temveč tudi rast in delovna mesta.

Med evrskimi državami z največjimi težavami je sicer še vedno Grčija. Atene pa so danes zavrnile navedbe nemške revije Spiegel, da Grčija beleži proračunski primanjkljaj v višini 20 milijard evrov, kar je skoraj dvakrat več od številke, o kateri se Atene dogovarjajo z mednarodnimi posojilodajalci.

Grški časnik Katimerini danes povzema besede grškega finančnega ministrstva, da je primanjkljaj pri 13,5 milijarde evrov. Na ministrstvu so pojasnili, da bodo 11,5 milijarde evrov luknje pokrili z varčevanjem, dve milijardi pa z višjimi davki. O tem se grške oblasti že pogajajo s trojko - predstavniki Evropske komisije, Evropske centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada.

Grška koalicije še brez dogovorov

Spiegel je po pisanju nemške tiskovne agencije medtem zapisal, da se številka 17 milijard evrov pojavlja v preliminarnem poročilu trojke. Ta se je namreč ravno dobro vrnila iz Aten, kjer je ocenjevala, kako močno zadolžena država izpolnjuje pogoje, ki jih je dala v zameno za zunanjo pomoč. Zdaj si bo vzela teden dni predaha.

Grška koalicija se minuli teden ni uspela dogovoriti o dodatnem varčevalnem svežnju za prihodnji dve leti, ki naj bi bil pogoj za izplačilo naslednje tranše posojila, brez katere država ne bo sposobna izplačevati pokojnin in plač ter servisirati dolga.

Sicer pa Grčijo še vedno pretresajo stavke. Amerika tiskovna agencija AP poroča, da danes zaradi varčevalnih ukrepov stavkajo novinarji, tako da informativnega programa ni ne na radijskih ne na televizijskih postajah, jutri pa ne bo časopisov.

Zoper 11,5 milijarde evrov težak varčevalni paket bo v sredo potekala tudi splošna stavka. Pričakovati je izpad večine storitev - zaprte bodo šole, ustavljeni vlaki in trajekti, omejen bo dostop do zdravstvene oskrbe.