Glede na roke, ki so jih dolžni spoštovati, bo odločitev o primeru Ambrožič po Preličevih besedah padla v prihodnjem mesecu. Ambrožič naj bi prepisal 93 odstotkov diplomskega dela nekdanje študentke ljubljanske ekonomske fakultete, kar je naneslo skoraj 22 odstotkov njegovega magistrskega dela, zato ga je doletela tako izključitev iz poslanske skupine Pozitivne Slovenije (PS) kot tudi iz stranke.

Ambrožič je nedavno sicer povedal, da ga bo PS povabila nazaj v stranko, če se izkaže, da je njegovo magistrsko delo v zadostni meri njegovo samostojno delo. In vnovič izrazil prepričanje, da bo komisija mariborske pravne fakultete prav to tudi potrdila.

Ovire na poti -preverjanja pristnosti

Če bi se delodajalec, pri katerem se želi neki diplomant, magister ali doktor zaposliti, odločil za preverjanje pristnosti posameznikovega naziva, bi naletel na nemalo birokratskih ovir. Po besedah Gregorja Jagodiča, tiskovnega predstavnika Univerze v Ljubljani (UL), baze za preverjanje pristnosti posameznih listin namreč niso elektronske. Delodajalcem zato svetuje, naj se s pisno zahtevo obrnejo neposredno na članico, ki je izdala strokovni naslov.

Statut UL sicer določa, da pravica do uporabe strokovnega ali znanstvenega naslova preneha z vročitvijo odločbe o odvzemu naslova. Če bi za nekega "prestopnika" z ljubljanske univerze denimo ugotovili, da je pri svoji stvaritvi prepisoval, sledi preklic veljavnosti izdane listine v uradnem listu. Povedano drugače, listina sicer ostane pri posamezniku, a si z njo naj ne bi mogel pomagati nič, saj je neveljavna.

Ob tem velja omeniti, da se namesto po uradnih listih in poizvedovanju po fakultetam potencialni zaposlovalci preverjanja pogosto lotijo v knjižničnih bazah. Odvzemu naziva bi tako morda moral logično slediti izbris z nazivom povezanih del iz knjižničnih baz oziroma vsaj označba, da gre pri določenem delu za plagiat. Kot je pokazalo naše poizvedovanje, temu ni tako. "V Narodni in univerzitetni knjižnici se s konkretnimi primeri, ko bi posamezniku odvzeli diplomski, magistrski ali doktorski naziv, še nismo srečali, zato vam želenega odgovora ne moremo posredovati," nam je sporočila Helen Ana Drewry iz naše največje knjižnice in dodala, da bodo o tem vprašanju še zavzeli strokovno stališče.

A primeri odvzemov nazivov obstajajo. Na primer letošnji iz januarja, ko je senat ljubljanske univerze odvzel doktorski naziv nekdanjemu ravnatelju mariborske višje prometne šole Antonu Pepevniku, ki je doktoriral na članici UL fakulteti za pomorstvo in promet. Po rezultatih, ki jih da iskanje po vzajemni bibliografsko-kataložni bazi podatkov (COBIB.SI), bi lahko napačno sklepali, da je Pepevnik še vedno doktor znanosti. V omenjeni bazi podatkov ni namreč nikjer posebej označeno, da je njegovo doktorsko delo plagiat in posledično brezpredmetno.

"Lahko se doda kakšno pojasnilo"

"Za vsak bibliografski zapis v vzajemni bazi COBIB je primarno odgovorna knjižnica, ki je zapis kreirala. Težko odgovorimo, kaj bi posamezna knjižnica morala narediti v nekem konkretnem primeru," nam je pojasnila Romana Muhvič Šumandl z Inštituta informacijskih znanosti (IZUM), skrbnika slovenske bibliografske baze. Po njenem mnenju bi morali pri delu, za katerega se ugotovi, da njegov bibliografski zapis vsebuje neresničen podatek, zapis ustrezno popraviti.

A ne "kar tako", temveč v skladu s katalogizacijskimi pravili. V zapisu morata naslov in podnaslov dela ostati navedena v obliki, kot jo najdemo v publikaciji, lahko pa se doda kakšno pojasnilo, navaja Muhvič-Šumandlova. "Sam postopek popravljanja in spreminjanja bibliografskega zapisa je tako izključno v rokah konkretne knjižnice, ki se tudi sama odloči, kdaj in na podlagi katerega zahtevka gre v to.."

Sodeč po odgovorih pristojnih institucij, zgoraj opisanem primeru v praksi in naših pogovorih s knjižničarji (ki so želeli ostati neimenovani) vsaj za zdaj ni sistemske rešitve za odstranjevanje oziroma ustrezno označevanje plagiatorskih del. Kar predstavlja problem, saj bo, kot opozarjajo poznavalci, v dobi vse bolj razširjene uporabe spleta tudi vse več odkritih (in dokazanih) primerov plagiatorstva.