Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, je na seznamu približno tretjina od 167 ljudi, ki dobrih 11 let po napadih na ZDA 11. septembra 2001 še vedno ostajajo v taborišču za osumljene teroriste na jugu Kube.

Večina moških na seznamu je državljanov Jemna, kar po pisanju AFP odraža zaskrbljenost ZDA nad vračanjem zapornikov k "nemirnemu narodu", kjer bi lahko bili vključeni v aktivnosti, povezane s terorizmom. Ameriški predsednik Barack Obama je sicer premestitve zapornikov v Jemen ustavil januarja 2010, ko se je skliceval prav na tamkajšnje "neurejene" varnostne razmere.

Identitete zapornikov, ki so jim odobrili izpustitev ali premestitev, so ameriški vladni uradniki držali v tajnosti od leta 2009, ker bi tovrstna javna objava lahko ovirala diplomatska prizadevanja za zagotovitev "varne in odgovorne" lokacije za te ljudi.

A po navedbah ameriških predstavnikov so se "razmere spremenile". Kot so pojasnili, se je sicer od leta 2009 v domovino vrnilo 28 zapornikov, medtem ko so jih 40 premestili v tretje države.

Med nedolžnimi zaporniki na seznamu so tudi zadnji britanski državljan v Guantanamu Shaker Aamer in pet Tunizijcev. Na seznamu, ki sicer še ni popoln, pa ni Adnana Latifa, 32-letnega Jemenca, ki je v Guantanamu umrl v začetku tega meseca. Doslej je bil to deveti smrtni primer v leta 2002 odprtem kompleksu.