"V več pogledih nerazveseljivo," je dogajanje v zvezi s parlamentarno preiskovalno komisijo včeraj ocenil Fischer in kritiziral, da če je bilo ob začetku dela komisije še mogoče zaznati voljo, da se raziščejo in pojasnijo hudi očitki v zvezi s korupcijskimi aferami, se je ta kasneje umaknila političnemu taktiziranju strank.

Preiskovalna komisija avstrijskega parlamenta naj bi svoje delo končala do 16. oktobra. Tako so se v torek dogovorili šefi poslanskih skupin koalicijskih kot tudi opozicijskih strank. Deloma tudi zato, ker je hotela vladajoča koalicija socialdemokratov in ljudske stranke delo komisije zaključiti že danes.

Treba se je znebiti "zelene" predsednice

Opozicija je s tem, da ni več zahtevala pričanja kanclerja Wernerja Faymanna, z vladajočima strankama dosegla kompromis, da se delo komisije nadaljuje. Hkrati so se dogovorili, da preiskovalni organi poslancem ne posredujejo več dokumentov o zadevah, ki jih je komisija že obravnavala. O tem se je bilo še najlažje dogovoriti, v klobčič milijonskega podkupovanja in nelegalnega financiranja strank so namreč zapletene vse avstrijske politične stranke z izjemo zelenih.

Predsedujoča komisije Gabriela Moser iz stranke zelenih je bila zato trn v peti vseh avstrijskih političnih strank. Iz več razlogov. Ker je zahtevala, da se delo komisije ne omejuje s časovnimi roki in da lahko komisija zahteva dokumente preiskovalnih organov tudi še za tem, ko je določen primer že obravnavala, pa so bili ti pridobljeni kasneje, med preiskavo.

Če držijo navedbe avstrijskega tednika Format, potem so bile zahteve Moserjeve še kako utemeljene. Avstrijski tednik se sklicuje na poročilo nemških forenzikov, ki so preiskali posle avstrijskega Telekoma in ugotovili, da so ti prek posrednika Petra Hocheggerja v politične vode pretočili veliko več kot 10 milijonov evrov, kot je bilo znano doslej. To poročilo preiskovalni komisiji še ni bilo predloženo, in če bo zdržal sedanji dogovor parlamentarnih strank, tudi v prihodnje ne bo.

Peter Hochegger je avstrijski podjetnik, svetovalec za odnose z javnostjo in lobist. Leta 2007 je skupaj z nekdanjim finančnim ministrom Karlom Heinzem Grasserjem ustanovil podjetje Valora Solutions Projektbegleitung kot hčerinsko podjetje Zehn Vierzig Agentur. Obe podjetji sta zdaj v lasti nekdanjega svobodnjaškega politika in lobista Walterja Meischbergerja.

40 milijonov na račune ministrov in visokih političnih funkcionarjev

V času obeh črnomodrih koalicij, torej obeh vlad kanclerja Wolfganga Schüssla, je prek računov Valore steklo več kot 40 milijonov evrov za svetovalne honorarje in provizije. Plačniki so bila državna podjetja, avstrijske železnice in Telekom Avstrija, prejemniki visoki politični funkcionarji in ministri Schüsslove vlade. Avstrijski tednik profil je zapisal, da je Hochegger v desetih letih prejel 25 milijonov evrov honorarja, to je obdobje, ko je na stolčku finančnega ministra sedel njegov prijatelj Karl Heinz Grasser. V forenzičnem poročilu nemške revizijske hiše BDP, ki so ga predložili nadzornemu svetu Telekoma, je zapisano, da se je z računa Telekoma na račun Hocheggerja zlilo precej več denarja, kot pa ga je potem posredoval naprej, njegova provizija je bila deloma več kot 100-odstotna. Avstrijski tednik Format navaja tudi besede nekega preiskovalca, da je Hochegger precej denarja posredoval osebam, ki v vodenju knjig sploh niso navedene, in se je denar neimenovanim prejemnikom predajal v gotovini in v kovčku. Nemški forenziki ob tem kritizirajo revizijsko hišo Deloitte, ki je pri Telekomu preiskala le nakazila nad 50.000 evri. Nemci namreč ugotavljajo, da je Hochegger mnogim nakazoval manjše vsote, a zato večkrat. Tako na primer tudi predstavniku avstrijskih upokojencev Karlu Blechi, ki mu je nakazal dvakrat po 2500 evrov bruto.