Pot iz krize je seveda mogoča, pravi Stiglitz, a hkrati poudarja, da ta cilj ne bo dosežen z metodami, ki jih zagovarjajo politiki v Evropski uniji in v ZDA. Sicer je Evropa po njegovem mnenju trenutno v boljšem položaju, njeni voditelji pa jo potiskajo globlje in globlje.

"Zaskrbljen sem, ker vedno več evropskih držav posnema ZDA. Slabe izkušnje s tem že imajo v Veliki Britaniji, ki je po stopnji družbene neenakosti druga na svetu, takoj za ZDA," pravi Stiglitz.

Varčevanje povečuje neenakost

Družba, ki je razdeljena na odstotek najbogatejših in 99 odstotkov tistih, katerih obstoj je tako ali drugače ogrožen, ne more imeti produktivnega gospodarstva. To najbolj prizadane mlajše generacije. Če se mladi ne rodijo v bogati družini, praktično nimajo nikakršne možnosti za uspeh.

"Varčevalni ukrepi v evropskih državah samo še povečujejo družbeno neenakost. Potrošnje v teh državah že skorajda ni več. S tem, ko država varčuje, potrošnja dodatno upada. Ko upada potrošnja, gospodarstvo ne more rasti, nezaposlenost je vedno večja, plače padajo, zmanjšuje se socialna varnost," pojasnjuje Stiglitz.

Evropske države morejo po njegovem mnenju imeti v mislih dejstvo, na katero so očitno pozabile: Ni primanjkljaj posledica šibkega gospodarstva, ampak je slabo gospodarstvo povzročilo primanjklaj. "Prednostna naloga mora biti spodbujanje gospodarske rasti. To je mogoče doseči na različne načine, z investiranjem države v infrastrukturo, tehnologijo, izobraževanje ..." je še dejal.

ECB lahko pomaga, a vprašanje je, če bo

Stiglitz predlaga tudi konsolidacijo dolga, kar bi zmanjšalo obrestne mere in sprostilo denar za produktivne naložbe. Evropska centralna banka (ECB) naj bi bila edina institucija, ki lahko čez noč sprejme koristne in pomembne ukrepe.

ECB bi, meni Stiglitz, morala pod ugodnimi pogoji odkupiti obveznice najbolj ranljivih držav in tako omogočiti sredstva za investicije, ki bodo pospešile rast. To ne bi smelo biti pogojeno z novimi varčevalnimi ukrepi, kot se dogaja v primeru Grčije. "Da vas rešimo, vas moramo najprej ubiti. Ni ravno logično, kajne,“ pravi Stiglitz.