Izdelovali naj bi tudi bojne pline

Testi so potekali v bližini raziskovalnega centra za kemično orožje pri Safiri, vzhodno od Alepa. Skupaj naj bi s tanki in letali izstrelili pet ali šest granat, predvidenih za bojne strupe, ki pa so bile prazne, piše Spiegel. Posebej v ta namen naj bi v Sirijo s helikopterji prispeli tudi iranski častniki, domnevno pripadniki iranske revolucionarne garde.

Strogo varovan objekt pri Safiri velja za največje raziskovalno središče za kemično orožje v Siriji. V njem naj bi delali iranski in severnokorejski strokovnjaki in - vsaj po ugotovitvah zahodnih obveščevalcev - med drugim izdelovali bojne pline, kot so sarin, tabun in iperit, ter jih preizkušali na živalih.

Uporniki napada na center ne načrtujejo

V minulih mesecih so tamkajšnje straže okrepili z okoli sto elitnimi vojaki ter v objekt dostavili generatorje in velike zaloge dizla, da bi zagotovili oskrbo z elektriko za tamkajšnje hladilne sisteme v primeru napada sirskih upornikov, piše Spiegel. Po navedbah Sirske svobodne vojske sicer uporniki napada na raziskovalni center ne načrtujejo, dodaja časnik.

Sirija je po navedbah strokovnjakov ena od držav z največjimi zalogami uporabnih bojnih plinov. V sredini avgusta je ameriški predsednik Barack Obama sirskega kolega Bašarja al Asada jasno posvaril, da bi lahko ZDA, če bi sirski režim uporabil kemično ali biološko orožje, odgovorile z vojaškim napadom na Sirijo.