Če bi to upošteval, ne bi mogel v Drago, pa na kmečki praznik in na druge prireditve in obletnice, ki jih imajo slovenske organizacije v tujini. To bi onemogočilo delo komisije, je bil jasen, sklicujoč se na ustavo, ki državi nalaga posebno skrb za Slovence po svetu. Saj bi tja šel na svoje stroške, a tak neuradni obisk ne bi imel prave teže, je bil ogorčen Pukšič.

Vodij poslanskih skupin PS, SD in DL ni prepričal, čeprav so se strinjali, da je treba upoštevati specifično vlogo te komisije. Gregor Virant je predlagal, da bi odločanje preložili, dokler Pukšič upoštevajoč razpravo ne pripravi novega predloga. Toda vodje SDS, SLS, DeSUS in NSi tega predloga niso podprli. Popustila ni niti druga stran in pri glasovanju je tudi Pukšičev nov predlog padel v vodo. Jože Tanko (SDS) je na primer podporo utemeljeval s tem, da bi, če tej komisiji ne bi dovolili več obiskov v tujini kot drugim, onemogočili stik z velikim delom narodovega telesa. Janko Veber (SD) je na drugi strani opozarjal, da Pukšičeva komisija ni edina, ki skrbi za stike, in bi z boljšim usklajevanjem obiskov Slovencev v tujini z vlado in drugimi ustanovami lahko dosegli več. Skupaj z Virantom je predlagal, naj komisija pripravi letni program, kjer bodo našteta potovanja, ki bodo imela prednost, o izjemah od splošnega pravilnika pa naj, kot velja tudi za druge, odloča kolegij.

Več uspeha je imel Pukšič s predlogom, da bi on, Tina Komel (PS), Jožef Horvat (NSi) in sekretar komisije Tomo Malnarič konec oktobra obiskali Slovence v Argentini, Braziliji, Urugvaju in prvič tudi v Čilu. Potovanje bo trajalo od petka, 19. oktobra, do nedelje, 28. oktobra, kar sega čez zgornjo mejo šestih nočitev, ki je določena z omenjenim pravilnikom o potovanjih poslancev tujino. Prav to in pa to, da Pukšič ni predložil ne podrobnega programa, ne cene stroškov tega potovanja - takole čez palec bi to državo stalo med 20.000 in 30.000 evri - niti tega, ali bodo leteli v priporočenem ekonomskem razredu, pa tudi ne tega, da bodo trije poslanci odsotni na rednem zasedanju državnega zbora, je večino v kolegiju z Virantom na čelu napeljalo na misel, da bi tudi to odločanje preložili, dokler Pukšič ne pripravi stroškovnika. Te pomisleke je samo Tanko ocenil kot "proceduralno zapletanje do nezavesti", toda to potovanje so potem potrdili soglasno.

Skoraj soglasni so bili tudi pri predlogu, da Matej Tonin (NSi) in Barbara Žgajner Tavš (PS) na podlagi vabila konec tega meseca oziroma sredi oktobra za teden dni odideta: prvi na Kitajsko, druga pa v Južno Korejo. Vse stroške obeh potovanj in namestitev bosta prevzeli državi gostiteljici. Kaj pa dnevnice, je zanimalo Tanka. Kljub temu, da gre za morda za nekaj 100 evrov in da se je Tonin tem dnevnicam odpovedal, je Tanko tema potovanjema nasprotoval.