"Premaknili se bomo od korupcije, diktatorstva, v novo fazo svobode za vse, demokracijo za vse, vladavino prava, jamstvo pravic za vse Egipčane," je dejal Mursi na novinarski konferenci s predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom.

Barroso mu je odgovoril, da bi Evropska unija lahko okrepila program finančnega sodelovanja z Egiptom prav z namenom podpore prizadevanjem za utrditev demokracije.

"Egiptovski narod ima visoka pričakovanja od demokratične revolucije, da jim bo v kratkem času prinesla socialne in ekonomske koristi," je dejal Barroso in dodal, da je ta pričakovanja zelo težko izpolniti.

EU je Egiptu že zagotovila 449 milijonov evrov v podporo projektom, katerih cilji so ustvarjanje delovnih mest, zmanjšanje brezposelnosti med mladimi in izobraževalni programi.

150 do 200 milijonov evrov pomoči

Barroso je dejal, da bo EU razmislila o dodatnih 150 do 200 milijonih evrov pomoči "v podporo dogovorjenemu načrtu gospodarskega okrevanja".

Mursijeva odločitev, da obišče Evropo tako kmalu po izvolitvi na predsedniški položaj, je po mnenju evropskih diplomatov pomemben signal za utrditev njegovega demokratičnega spričevala.

Pred njegovim obiskom, ki poteka v senci nemirov v arabskih državah zaradi protiislamskega posnetka, so organizacije za človekove pravice predstavnike EU pozivale, naj na srečanju z Mursijem načnejo tudi vprašanje verske svobode v Egiptu.

Mursi je dejal, da imajo muslimani in kristjani v Egiptu enake pravice in dolžnosti, egiptovske ženske pa po njegovih besedah uživajo večjo svobodo in zaščito človekovih pravic, povzema nemška tiskovna agencija dpa.