"Zanima nas, kakšno stališče imate do naporov in uspehov samostojnih inovatorjev posameznikov, ki jih v najširšem obsegu združuje ravno naše združenje ASI. Namreč, inovatorji posamezniki pred slovenskim uradom za intelektualno lastnino registriramo na leto kar 40 odstotkov vseh patentnih vlog, prinašamo iz domačih in tujih sejmov dragocena priznanja in nagrade, država pa ta naša prizadevanja podpre in nagradi le z nekaj promili sredstev, ki so namenjena raziskavam in razvoju, ves preostali denar za ta namen pa izgine 'neznano kam'. Posledica tega je, da ideje večine inovatorjev posameznikov romajo na smetišče zgodovine, še preden dosežejo realizacijo in komercializacijo, saj za njihov tehnični in kasneje marketinški zagon primanjkuje semenskega kapitala. Tega invencije v začetni fazi nujno potrebujejo tako za izdelavo verodostojnih prototipov kot tudi za ustrezno domače in mednarodno zaščito intelektualne lastnine. Zaščita IL namreč izredno hitro kopni, cena nadaljnjega ščitenja pa eksponentno narašča.  Akutno torej primanjkuje tistih sredstev, ki bi omogočila pripeljati idejo varno do takšne stopnje realizacije, da bi ta zainteresirala in privabila ustrezne gospodarstvenike in tržnike. Zaradi takšnega ravnanja predstavlja Slovenija za inovativnost skrajno uničevalno okolje. To je podobno, kot da bi semena dragocenih rastlin metali na betonsko ploščo in nato ob boleči lakoti pričakovali visok donos. Takšen način razmišljanja in ravnanja je eden od glavnih zaviralcev našega gospodarskega razvoja in vaša naloga zdaj je, da ta trdovraten način razmišljanja in ravnanja ustrezno spremenite. Zanima nas, kako bi se oziroma kako se boste tega lotili."

Na to pisanje stranka SLS ni odgovorila, so pa odgovorile vse druge stranke, in to pozitivno, torej, brez izumov ni gospodarskega napredka, recimo največja koalicijska stranka SDS:

"Spoštovani g. Grom, zahvaljujemo se Vam za opozorilo glede navedene problematike ter za izkazano zaupanje, ki ste ga pokazali s tem, ko ste se obrnili na nas. Eden od ukrepov, ki ga predvidevamo v našem programu '10+100 rešitev za pravičnost, delovna mesta in razvoj', je okrepitev sistema za prenos znanstvenih spoznanj oziroma izumov v prakso. V čim večji meri bomo izkoristili obstoječe mreže, tehnološke parke in podjetniške inkubatorje ter povezave z raziskovalnimi in razvojnimi centri v gospodarstvu. Znaten del finančnih sredstev bomo namenili spodbujanju univerzitetnih in znanstvenih spin-off podjetniških projektov. Do leta 2014 bomo izboljšali pravno ureditev intelektualne lastnine, da bo postala bolj spodbudna za prenos znanstvenih projektov v prakso. Inovacije so ključnega pomena za doseganje večje dodane vrednosti. Da bi jo dosegli, predlagamo oprostitev plačila dohodnine dohodkov od inovacij. Posamezniki bodo zato bolj zainteresirani za ustvarjanje inovacij, s tem pa bomo postali družba, ki ceni inovativne ljudi. Prav tako bomo z večjimi investicijami v R&R ustvarili nova znanja, nove patente, nove izdelke in dali jasen signal investitorjem, da podpiramo družbo razvoja in znanja. Verjamemo v podjetne ljudi. Zato bomo podjetniške odločitve o tem, kam investirati, pustili podjetnikom in gospodarstvenikom. Veselimo se Vaših nadaljnjih predlogov, pripomb in pomoči pri izboljšanju inovativnega okolja v Sloveniji. Hkrati Vas vabimo k branju našega programa '10+100 rešitev za pravičnost, delovna mesta in razvoj', ki je dostopen na spletni povezavi: http://www.sds.si/menu/6260."

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo pa še naprej ignorira slovenske inovatorje posameznike, ki so združeni v združenju ASI. Inovator posameznik ni zaposlen v razvojnem oddelku velikega podjetja, tudi ni razvojnik na inštitutu ali na univerzi, inovator posameznik izumlja, pri svojem delu ali hobiju, kjer izdela pripravo, s katero si olajša delo ali skrajša postopek dela. Izumi so iz različnih branž, izumitelji prihajajo iz vse Slovenije, večina ima delujoči prototip, v katerega so investirali ves svoj denar, pogosto tudi družinske prihranke, torej država ni investirala niti centa v razvoj teh novitet. Od tod naprej pa izbrana in ocenjena noviteta potrebuje potisk v proizvodnjo in prodajo.

Trenutno je v združenju ASI 214 članov, vsak ima najmanj en izum, večinoma patentiran, in nekaj izumov, ki jim je patentna zaščita že potekla, torej seme, vrženo na beton. Konec letošnjega aprila smo gospodu Žerjavu na ministrstvo pisali prijazno pismo, v katerem smo hoteli na sestanku z njim predstaviti naše, v zadnjem letu mednarodno nagrajene člane in njihove izume in inovacije ter predlagati naše videnje, kako bi lahko s temi izumi in inovacijami izdatno pripomogli k polnjenju proračuna naše države. Minister na naše pismo do danes ni odgovoril, čeprav mu zakon in ne nazadnje moralna vzgoja predpisujeta, da mora odgovoriti v določenem roku.

Inovatorji posamezniki, združeni v ASI, smo do zdaj vljudno in potrpežljivo čakali na povabilo k predstavitvi naših novitet. Nekaterim je med čakanjem na povabilo celo že potekla prednostna patentna pravica, ta namreč traja samo eno leto od datuma prijave na URSIL.

Inovatorji razumemo, da je minister zelo zaposlena oseba in nima veliko časa, ker mora spraviti sedanje skrb zbujajoče stanje v slovenskem gospodarstvu na veliko boljše, toda to bi lahko dosegel še prej in lažje z našo pomočjo.

Naj povem, da tudi brez pomoči države na leto uspe priti na trge, praviloma v tujini, nekaj izumom inovatorjev posameznikov. Naj opišem letošnji primer:

Erika Drobnič iz Železnikov je leta 2010 patentirala zibelko, ki raste skupaj z otrokom, to pomeni, da se zibelka, ko je otrok preraste, spremeni v majhno mizico, dva lepa okrogla stolčka in košaro za perilo ali igrače. Za ta izum je bila večkrat nagrajena na sejmih inovacij v tujini in doma.

Kot patriotka je želela, da se zibelka proizvaja v Sloveniji, po možnosti v domačem kraju, kjer stoji velika tovarna pohištva, kjer pa so ji rekli, zmotila jih je med kavico, da jo bodo poklicali na predstavitev, ki pa žal ni obrodila sadov. Niso bili zainteresirani, ker se njihov program razlikuje od njenega. To je tudi res, saj ima ona inovativno pohištvo, kar pomeni, da je drugačno od do zdaj videnega. Po tem razočaranju je hodila tudi po drugih tovarnah pohištva v Sloveniji, toda brez uspeha.

Na sejmu Kind&Jugend v Kölnu, kjer je Drobničeva razstavljala zibelko, se je oglasil predstavnik španske tovarne pohištva in jo povabil na obisk k njim v tovarno. Po napornih pogajanjih so podpisali pogodbo, tako da bo tovarna pohištva v Španiji izdelovala inovativne zibelke za Španijo, Portugalsko in Mehiko, medtem ko je v Sloveniji propadlo še nekaj pohištvenih tovarn, ki jih je Drobničeva obiskala v upanju, da bo našla proizvajalca zibelke v Sloveniji.

Uspešna zgodba Erike Drobnič še ni končana, kajti tudi v Kanadi so jo pohištveni tovarnarji lepo pričakali in bodo v kratkem podpisali še eno dobro pogodbo za izdelavo zibelk.

Erika Drobnič je izredna in sposobna inovatorka in komercialistka, ves postopek je obvladala sama z veliko pomočjo našega združenja ASI, ki ji je stalo ob strani in ji odpiralo prva vrata tako doma kot v tujini. Drobničeva zdaj v ASI zaseda zelo pomembno mesto. Postala je predsednica strokovnega sveta, kjer nudi strokovno pomoč inovatorjem posameznikom pri promocijah in trženju.

V Sloveniji je kar nekaj odličnih zgodb o uspešnih inovatorjih, ki jim je uspelo s svojimi izumi narediti bogato dodano vrednost in prodreti na trge po svetu. V združenju ASI se še kako zavedamo, da je tak uspeh z izumi izredno težko doseči v državi, ki ne nudi inovatorjem posameznikom nobene podpore ne pri razvoju izuma ne pri plasiranju novitete na domače ali tuje trge, zato smo v letu 2010 uvedli institucijo častnega člana. Častni član Aktivnih slovenskih inovatorjev je lahko samo inovator, ki mu je uspelo svoje inovacije pripeljati do komercialnega uspeha doma v Sloveniji ali v tujini. Ker vemo, da so to naporno delo morali opraviti čisto sami, brez pomoči države, ali bolje, kljub nagajanju države, jih naše združenje ponižno, z velikim spoštovanjem povabi med častne člane združenja ASI.

Častni člani združenja ASI so: Peter Florjančič, Igor Akrapovič, Ivo Boscarol, Violeta Bulc, Joc Pečečnik, Japec Jakopin, Jernej Jakopin, Sandi Češko, Zdenka Kahne, Jože Bider, Valentin Zupan, Ivan Klaneček.

Redko kdo, če sploh kdo, od zgoraj naštetih briljantnih in uspešnih inovatorjev ter mednarodno uspelih poslovnežev je bil kdaj povabljen k predsedniku države ali vsaj ministru za gospodarstvo, da bi mu čestitali, ali vsaj stisnili roko, češ, zavedamo se vašega uspeha in vam čestitamo. Nadalje, kako vam lahko pomagamo ali kako lahko pomagamo preostalim izumiteljem, da postanejo tako uspešni, kot ste vi? Kot da se jih sramujejo.

V Kuvajtu je nagrada za prvo mesto na sejmu inovacij za domačega zmagovalca 25.000 ameriških dolarjev za nagrajenca. Med tujimi povabljenimi je nagrada 5000 dolarjev. Predlani jo je prejel slovenski inovator.

V Sloveniji je klima za izumitelje zelo odklonilna, da ne rečem sovražna. Dokaz so občasni odhodi uspešnih inovatorjev v sosednje države. V teh državah se namreč za razliko od naše dobro zavedajo, da so inovacije osnovno gonilo gospodarskega razvoja, in zato tam podpirajo inovativna podjetja na vseh področjih.

Pri nas v Sloveniji se spet varčuje, pa naj stane, kolikor hoče.

Ukinjen je tudi razpis INO, kjer smo v združenju ASI pridobili skromna sredstva za vsestransko pomoč inovatorjem posameznikom. S privarčevanimi nekaj 10.000 evri je torej naša država dokončno onemogočila kar celoten segment inovatorjev, tistih najproduktivnejših in najracionalnejših.

Pred leti je Tone Fornezzi - Tof na Moped šovu povedal, da na vladi zaradi varčevanja uporabljajo toaletni papir na obeh straneh, rezultat imajo pa na dlani!

Tako je tudi danes. Rezultat je na dlani.

Tomaž Pevc direktor ASI