Nova zakonodaja je po navedbah parlamentarnega poročevalca za ta dosje Clauda Turmesa iz vrst evropskih zelenih ključna tako za doseganje energetskih in podnebnih ciljev kot za spodbujanje rasti in ustvarjanje delovnih mest.

Nova pravila bodo po poročevalčevih besedah zmanjšala velike stroške, povezane z odvisnostjo Evrope od uvoza energije. Z zmanjšanjem porabe energije za 20 odstotkov bi lahko EU prihranila 50 milijard evrov na leto, ocenjujejo v parlamentu.

Temeljno določilo novih pravil v obliki direktive je, da bodo morala energetska podjetja v obdobju 2014-2020 količino letne energije, prodane končnim odjemalcem, zmanjšati za 1,5 odstotka v primerjavi s povprečjem treh let pred uveljavitvijo direktive.

Drugo ključno določilo je, da bodo morale članice unije prenoviti tri odstotke skupne površine stavb v lasti osrednje vlade, ki se ogrevajo oziroma ohlajajo. To pravilo bo najprej veljalo za stavbe z več kot 500 kvadratnimi metri, od julija 2015 pa za stavbe z več kot 250 kvadratnimi metri.

Članice unije in energetska podjetja bodo sicer lahko sprejeli tudi alternativne ukrepe, če bodo imeli ti enak učinek, torej bodo zagotovili zahtevan prihranek energije.

Poleg tega nova pravila določajo, da bodo morala vsa velika podjetja na štiri leta opravljati temeljite energetske preglede. To ne bo veljalo za mala in srednje velika podjetja.

V razpravi o energetski učinkovitosti je sodelovala tudi evropska poslanka Romana Jordan (EPP/SDS), ki je izpostavila, da je EU danes opravila svojo domačo nalogo in v zakonodajo prelila še zadnjo od političnih zavez za nizkoogljični razvoj do leta 2020, sprejetih že leta 2008.

Sedaj pa po poslankinih besedah sledi "mnogo težji del", EU namreč mora prevzeti še globalno vodstvo. "EU je sedaj lahko in mora biti še bolj odločna v mednarodnem prostoru," je poudarila Jordanova.

Dodana vrednost direktive o energetski učinkovitosti je po poslankinih navedbah njena prožnost pri načinih, na katere lahko članice dosežejo zastavljene cilje do leta 2020.

Direktivo mora formalno potrditi še Svet EU. Direktiva bo predvidoma začela veljati do konca oktobra. Članice unije bodo morale nova pravila v svoje zakonodaje prenesti v 18 mesecih po začetku veljavnosti direktive. Okviren rok za prenos je tako pomlad 2014.

Dogovor o direktivi je bil dosežen junija v okviru triloga Evropskega parlamenta, članic unije in Evropske komisije. Čeprav je bil dogovor velik preboj, je bil deležen kritik, da je precej razvodenela ambicija EU.

Sama pravila v obliki direktive naj bi namreč prispevala k le 17-odstotnemu izboljšanju energetske učinkovitosti do leta 2020, medtem ko si je EU že pred leti zastavila cilj, da bo energetsko učinkovitost do leta 2020 izboljšala za 20 odstotkov do leta 2020.