Razloge za sklic seje naj bi v Pozitivni Sloveniji pojasnili danes. Neuradno smo izvedeli, da so opozicijo o zahtevi po parlamentarni razpravi dokončno prepričale zadnje izjave predsednika vlade Janeza Janše konec tedna, ko je napovedal, da bo Slovenija oktobra nelikvidna, če ji ne uspe prodati državnih obveznic. Izključeno ni niti, da bo opozicija zahtevala odstop predsednika vlade.

Ta je z nepretehtanimi izjavami Sloveniji že povzročil določeno škodo, ki jo ekonomisti izračunavajo v milijonih evrov. Spomnimo, že konec junija je premier izjavil, da bo nesprejetje zastavljenih ukrepov vlade, to je zapisa fiskalnega pravila v ustavo in spremembe referendumske zakonodaje, Slovenijo približalo grškemu scenariju in prošnji za mednarodno finančno pomoč. Izjavo so povzeli tuji mediji, Slovenija pa je obveljala za šesto članico Unije, ki bo najverjetneje zaprosila za pomoč. Vlagatelji so izjavo premierja nemudoma zaračunali in zahtevani pribitki na državne zakladne menice so se takoj zvišali. Gre le za eno v vrsti izjav predsednika vlade, ki so namenjene predvsem discipliniranju opozicije in socialnih partnerjev, medtem pa v tujem tisku in v diplomaciji krepijo prepričanje, da bo Slovenija kmalu prisiljena zaprositi za finančno pomoč. Izjave premierja ministru za finance Janezu Šušteršiču, ki je državo letos poskušal že večkrat neuspešno dolgoročno zadolžiti, zdaj pa se je odločil za prvi tak poskus na ameriškem trgu, zagotovo ne pomagajo pri prepričevanju vlagateljev, da je Slovenija varna naložba. Poleg tega je slovensko gospodarstvo v drugem četrtletju letošnjega leta utrpelo 3,2-odstotni padec, potrošnja se znižuje, sanacija bančnega sistema, ki je splošno priznana kot največja ovira za okrevanje gospodarstva, pa se doslej še sploh ni začela.

Največja opozicijska stranka bo po naših podatkih na seji zahtevala razpravo o neodgovornih in za Slovenijo škodljivih izjavah predsednika vlade, od katerih so se v minulih dneh distancirali ali jih celo kritizirali tudi prvaki preostalih koalicijskih strank.