Kot so pojasnili na generalni policijski upravi, v zadnjih letih v Sloveniji ugotavljajo različne načine izvrševanja kaznivih dejanj s področja kartičnega poslovanja.

Poleg nameščanja t. i. skimming naprav na bankomatih in poznejše zlorabe tako pridobljenih podatkov so namreč policisti obravnavali še posamične primere gotovinskih dvigov na bankomatih z uporabo ponarejenih plačilnih ali kreditnih kartic izdajateljic tujih bank, katerih zloraba pa se je v zadnjem obdobju zmanjšala zaradi izboljšanja varnostnih mehanizmov.

Poleg teh načinov so policisti obravnavali tudi posamezne primere nameščanja t. i. libanonske zanke na bankomate, pri kateri gre za namestitev tanke, skoraj neopazne zanke na režo za vstavljanje plačilnih kartic, s čimer storilec doseže, da se plačilna kartica, ki jo uporabnik vstavi v režo bančnega avtomata, ustavi v reži. V nadaljevanju skuša storilec od uporabnika s pretvezo dobiti PIN kodo, s katero skupaj s kartico, ki jo izvleče iz reže, opravi dvig gotovine.

Znani so tudi primeri t. i. cash trappinga. Gre za pasti za gotovino, pri kateri storilci na bankomatu na režo za izdajanje gotovine s pomočjo lepila oziroma obojestranskega lepilnega traku namestijo letev, ki ovira izdajo gotovine in povzroči zagozditev gotovine v sami reži.

Policija zato uporabnike bankomatov poziva k posebni pozornosti pri dvigovanju denarja. Med drugim naj bodo pozorni na dodatne naprave na bankomatih, na neznance, ki želijo pomagati pri dvigu, ali na primere, ko bankomat ne izplača gotovine. V vseh primerih naj obvestijo pristojno banko in policijo.

Zadnje odmevne primere vlomov v bankomate so sicer obravnavali celjski kriminalisti in policisti. V minulih dneh so obravnavali 18 vlomov na bančnih avtomatih na Celjskem, ki so jih storilci izvršili na način, ki ga policisti doslej v Sloveniji še niso zaznali. Iz bankomatov jim je uspelo odnesti 11.000 evrov. Policija je v zvezi s sumom velike tatvine konec prejšnjega tedna odvzela prostost trem Romunom, za dva je bil nato odrejen pripor.

Kot so danes sporočili iz Policijske uprave Celje, so se tatvin gotovine iz bančnih avtomatov storilci lotili tako, da so v bančne avtomate vstavljali bančne kartice, vtipkali PIN kode in opravili postopke za dvig minimalnega zneska gotovine, v največ primerih do 20 evrov. Ko se je na bančnem avtomatu odprla reža za izročitev denarja, so v režo med loputami potisnili posebno prirejeno orodje ter v nadaljevanju vtipkali nov dvig zneska, najpogosteje v višini od 500 do 800 evrov.

S pomočjo orodja so v nadaljevanju na silo potegnili loputo v spodnje ležišče in iz podajalne reže vzeli denar. Bankomat je ob tem javil napako in posledično storniral dvig gotovine tako, da je stanje na računu uporabljene kartice ostalo nespremenjeno. Uporabljen bančni avtomat praviloma po tej zlorabi ni več deloval, so pa osumljenci z isto bančno kartico, gotovino ukradli iz drugih bankomatov.