V Bruslju naj bi pred pritiskom na Slovenijo počakali na izid pogajanj okrog varčevalcev Ljubljanske banke (LB), ki jih vodita France Arhar in Zdravko Rogić.

"Več držav članic EU je zelo frustriranih zaradi Slovenije", so Večernjemu listu povedali neimenovani diplomati. Najprej spor o meji, zdaj pa LB. Ljubljana postavlja dvostranska vprašanja kot multilateralna in poskuša dopovedati, da Hrvaška pot proti EU vodi čez Slovenijo", zagrebški časnik navaja neimenovane diplomate iz Bruslja.

Ob tem časnik izpostavlja stališče Evropske komisije, da gre za dvostransko vprašanje, kar trdi tudi hrvaška stran. Ta tudi vztraja, da sta ratifikacija in reševanje spora o LB ločena postopka.

Slovenija je tako po pisanju časnika postala enfant terrible, ker v Bruslju več ne vedo, kaj lahko od nje pričakujejo. Na kocki pa so pomembne zadeve, kot sta stabilnost in širitev.

Časnik dodaja, da naj bi bili do Slovenije najbolj kritični Nemčija in Avstrija ter da bi septembrsko srečanje hrvaškega premiera Zorana Milanovića z nemško kolegico Angelo Merkel v Berlinu lahko pripeljalo do konkretnih rezultatov.

"Hrvaška bo znova imela močan adut, in sicer Nemčijo, ki se je pri pogajanjih "držala ob strani", nato pa se vmešala in v zadnjem trenutku omilila francoski predlog o ostrejšem opazovanju Hrvaške", sklene časnik.