Turški zunanji minister Ahmet Davutoglu je bil zelo oster in je kolege vprašal, koliko časa bodo še sedeli in gledali uničevanje celotne generacije prebivalcev Sirije. Opozoril je na druge primere pomanjkanja odločnosti, kot sta bila pokol muslimanov v Srebrenici leta 1995 in pokol iraških Kurdov leta 1988. "Če ne bomo ukrepali bomo sostorilci zločina," je dejal minister iz države, ki je sprejela na tisoče sirskih beguncev.

Davutoglu je na seji predlagal oblikovanje varnih območij znotraj Sirije, ki bi jih lahko ščitila letala zveze Nato, vendar ni nihče drug pokazal pretiranega navdušenja nad to zamislijo. Predstavniki ZN so naravnost posvarili, da to ni tako dobra ideja glede na pretekle izkušnje.

To sta povedala visoki komisar za begunce Antonio Guterres in namestnik generalnega sekretarja Jan Eliasson. "Bridke izkušnje iz preteklosti so pokazale, da je v takšnih območjih ljudi težko zaščititi," je dejal Guterres.

Iz države pobegnilo že 230 tisoč ljudi

Eliasson je med drugim dejal, da je znotraj Sirije sedaj 2,5 milijona ljudi, ki nujno potrebujejo pomoč. Iz države, kjer potekajo spopadi že 18 mesecev in so zahtevali okrog 20.000 življenj, pa je pobegnilo 230.000 ljudi. Zatekli so se v Turčijo, Libanon, Irak in Jordanijo.

Za humanitarno pomoč ZN potrebujejo 180 milijonov dolarjev, doslej pa so dobili le polovico sredstev. Britanski zunanji minister William Hague je napovedal, da bo njegova država, poleg 42,7 milijona dolarjev, kolikor je že prispevala, dala še 4,7 milijona. Fabius je dodal, da bo Francija dosedanjih 25 milijonov dolarjev dopolnila z dodatnih 6,27 milijona.

Hague in Fabisu sta na novinarski konferenci povedala, da bo režim sirskega predsednika Bašarja al Asada zagotovo padel in se že pripravljajo na pomoč državi, ko se bo to zgodilo. Oba sta povedala, da za pomoč prebivalcem Sirije ne izključujeta nobene opcije, niti možnosti območja prepovedi letenja, ki bi ga nadzirala letala zveze Nato.

Zunanjih ministrov ZDA ter Rusije in Kitajske, ki uspešno blokirata vsako resnejšo akcijo mednarodne skupnosti proti režimu Bašarja al Asada, na seji Varnostnega sveta ni bilo. Davutoglu je z razočaranjem napovedal, da se bo tudi zadnje zasedanje Varnostnega sveta končalo brez ukrepanja, in dejal, da je hladne vojne konec in naj države glede Sirije že enkrat dajo na stran boj za moč in interese.