Hollande in Rajoy sta prepričana, da želijo grške oblasti dokazati svojo verodostojnost, evropski partnerji pa bi jim morali pri tem pomagati.

Kljub temu pa sta voditelja po poročanju tujih tiskovnih agencij zagotovila, da bo evroskupina natančno proučila poročilo trojke predstavnikov Evropske komisije, Evropske centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada.

Če bo poročilo pokazalo, da je Grčija na poti izpolnjevanja danih zavez, potem po njunem mnenju ne bi smelo več biti "nobenega dvoma glede nadaljnje oblike" procesa sanacije grških javnih financ.

Predvsem v Nemčiji nenaklonjeni

Grčija sicer partnerje v območju evra prosi za podaljšanje roka za izpolnitev varčevalnih in reformnih zavez z 2014 na 2016, vendar pa so predvsem v Nemčiji do tega zelo odklonilno razpoloženi, saj menijo, da to v vsakem primeru pomeni dodatna sredstva za pomoč tej prezadolženi državi.

Francoski predsednik je sicer obžaloval, da EU potrebuje toliko časa pri sprejemanju ključnih odločitev. "Ključne odločitve smo preveč prelagali," pravi Hollande in dodaja, da je to vneslo dvom na finančne trge.

"Želiva, da EU sprejme tiste odločitve, ki se od nje pričakujejo," je povedal pred nizom jesenskih srečanj, na katerih naj bi sprejeli nove sistemske rešitve za stabilizacijo območja evra in začrtali nadaljnji razvoj evrske skupine.

Rajoy je Hollandu tudi zagotovil, da bo Španija nadaljevala na poti uravnoteženja javnih financ in sprejemanja strukturnih reform.

Ob tem je španski javnosti sporočil, da ukrepi za znižanje javnofinančnega primanjkljaja v prihodnjem letu ne bodo vsebovali dodatnega dviga davka na dodano vrednost (DDV) in dohodnine in da ne bodo tako težki kot tisti, ki jih je Rajoyeva vlada sprejela na začetku svojega mandata.

Španija je morala namreč za sanacijo javnih financ poleg kleščenja porabe že zvišati davke, tudi DDV. Čeprav to ni običajna ekonomska politika vladajoče desnosredinske Ljudske stranke, je Rajoy danes dejal, da je "realnost pač realnost" in da bi bilo izogibanje tem težkim odločitvam "velika napaka".