Uporniki so napadli letališči Taftanaz in Abu al Zuhur, od koder so vladne sile napadale okoliška območja, je sporočil Sirski observatorij za človekove pravice.

Iz pokrajin Idlib, Alep, Homs in Hama pa so ponoči poročali o demonstracijah proti režimu predsednika Bašarja al Asada. Demonstranti so vzklikali, da se ne bodo uklonili pritisku režima.

Zunanji ministri članic varnostnega sveta bodo spet razpravljali o reševanju sirske krize

Na sedežu Združenih narodov bodo danes zunanji ministri držav članic Varnostnega sveta ZN razpravljali o sirski krizi. Ob odsotnosti predstavnikov treh stalnih članic, ZDA, Rusije in Kitajske predstavnika se bo tu najverjetneje spet pokazala paraliziranost Združenih narodov pri reševanju 17 mesecev trajajočega konflikta, opozarja Reuters.

Medtem ko že tako krvava sirska državljanska vojna dobiva še večje razsežnosti, ima 15-članski varnostni svet zvezane roke pred ukrepanjem. Rusija in Kitajska sta blokirali tri resolucije Zahodnih članic, ki bi obsodile režim Bašarja al Asada in omogočile vojaške sankcije.

V ospredju pogovorov, ki se bodo začeli ob 21. uri po srednjeevropskem času, bo soočanje z valom beguncev, ki zaradi vse bolj krvave državljanske vojne v Siriji množično bežijo v sosednje države. ZN so pred dnevi sporočili, da je število sirskih beguncev že krepko preseglo 200.000, potem ko je samo v minulem tednu naraslo za več kot 30.000.

Vzpostavitev tamponske cone ni tako enostavna

Največ se jih je zateklo v Turčijo, kjer jih je že več kot 80.000, potem ko jih je bilo še julija 45.000. Oblasti v Ankari so nedavno opozorile, da za več kot 100.000 Sircev niso sposobne poskrbeti. Turčija zato predlaga vzpostavitev posebnih tamponskih območij znotraj Sirije, kjer bi sprejeli ljudi, ki morajo zaradi nasilja zapustiti domove.

A kot je v sredo opozoril francoski zunanji minister Laurent Fabius, bi bilo to zelo zapleteno. Med drugim varovanega tamponskega območja ni mogoče vzpostaviti brez hkratnega območja prepovedi letenja, je opozoril. "Da bi zagotovili varnost (beguncev), bi potrebovali protiletalska in zračna sredstva," je dejal za radio France Inter.

Treba bi bilo vzpostaviti ravnotežje moči

Obenem bi bilo treba v Siriji vzpostaviti ravnotežje moči, je še nadaljeval Fabius in pojasnil, da bi to pomenilo ali namestitev tujih vojakov ali pa, če to ne bi bilo mogoče, sodelovanje z oboroženimi uporniki na terenu. Za to pa bi bil potreben mandat mednarodne organizacije, glede na to, da bi sirske oblasti temu nasprotovale.

Kot je v intervjuju za Dnevnik.si pred nekaj dnevi povedal strokovnjak za Bližnji vzhod Primož Šterbenc, bi udejanjanje tamponske cone v Siriji "dejansko pomenilo neke vrste vojno napoved Siriji oziroma sirskemu režimu, saj gre za poseg na suvereno ozemlje Sirije, ki bo moral biti vojaško zaščiten".

Sirski predsednik Bašar al Asad je v pogovoru za prorežimsko sirsko televizijo Al Dunija, objavljenem v sredo, to zamisel zavrnil z besedami: "Pogovori o tamponskih območjih kot prvo niso na mizi, kot drugo pa gre za nerealistično zamisel sovražnih držav in sovražnikov Sirije."

Sirska delegacija zapustila zasedanje Gibanja neuvrščenih

Na zasedanju Gibanja neuvrščenih je za nekaj hrupa poskrbel govor novega egiptovskega predsednika Mohameda Morsija, v katerem je sirski upor označil za "revolucijo proti zatiralskemu režimu." Sirski delegati so se ne komentarje prvega egiptovskega predsednika, ki je obiskal Iran po letu 1979, odzvali z odhodom iz seje.

Sirski zunanji minister Valid Mualem je rekel, da je Morsijev govor "podžigal nadaljnjo prelivanje krvi v Siriji."

Morsi je v govoru izrazil solidarnost z napori sirskega ljudstva proti zatiralskemu režimu, ki je izgubil legitimnost. Upor v Siriji je primerjal s palestinskimi napori in dejal, da gre za naroda, ki aktivno iščeta svobodo, dostojanstvo in človeško pravico. Dodal pa je tudi, da je pripravljen sodelovati z vsemi, da bi ustavili prelivanje krvi.