Včeraj so nam na ministrstvu ponovili že izrečene Vizjakove besede: "Kot ste odgovorili že sami, je minister Vizjak v intervjuju za Finance povedal, da bodo pripombe preučene, in če se bo koalicija za to odločila, tudi predlagane spremembe. Pripravljene so tudi že določene variante 143. člena, ki jih je minister pripravljen strokovno in vsebinsko zagovarjati, če se bo koalicija odločila, da v to poseže."

Na vprašanje, kaj konkretno mislijo z že pripravljenimi "določenimi variantami 143. člena" in ali te že vsebujejo popravke oziroma pripombe, pa: "Vsebinske rešitve bodo javnosti predstavili, ko bodo usklajene v koaliciji in s socialnimi partnerji."

Virant bolj odločen od Erjavca

Bolj zgovorna sta bila včeraj prvaka DeSUS Karl Erjavec in Državljanske liste (DL) Gregor Virant. Prvi nam je zagotovil, da so se na ponedeljkovem sestanku koalicije dogovorili, da se 143. člen Zujfa popravi, če so v njem napake. "Ne gre za odločitev ministra, ampak koalicije," pa je komentiral vprašanje, kaj bi se zgodilo, če bi Vizjak nasprotoval spremembi. Virant pa nam je pojasnil, da njegova stranka vztraja pri stališču, da je 143. člen Zujfa pregrobo posegel v pravice in ga je zato treba popraviti. Koalicija je po njegovih besedah sklenila, da Vizjakovo ministrstvo septembra pripravi rešitve.

"Verjamemo, da bo ta dogovor spoštovan. V nasprotnem primeru bomo v sodelovanju z drugimi strankami, tudi opozicijskimi, predlog pripravili sami," je odločen Virant. Tudi prvak DeSUS verjame v uresničenje dogovora, v primeru Vizjakovega vztrajanja pri sedanji ureditvi, in če bi tudi oni bili pripravljeni z opozicijo iti v pripravo drugega predloga, pa Erjavec pravi: "Na hipotetična vprašanja nimam odgovora."

Poslanci Pozitivne Slovenije (PS) in Socialnih demokratov (SD) so namreč sporne določbe - želeli so povrniti pravico do pokojnin iz proračuna in letnega dodatka za upokojence - poskušali odpraviti s svojim predlogom novele Zujfa, vendar je večina v državnem zboru sredi julija - prav zaradi napovedi odprave napak jeseni - odločila, da novela ni primerna za nadaljnjo obravnavo. Vlada pa je takrat tudi sporočila, da opozicijskega predloga ni mogoče sprejeti zaradi ogromnih finančnih posledic, v tem in naslednjem letu bi se po njihovih izračunih s sprejetjem te novele namreč nastali proračunski izdatki povečali za 135 milijonov evrov.

Zaradi manevra SDS, SLS in NSi sta se takrat DeSUS in DL, ki sta nakazali možnost podpore koalicijskemu predlogu, temu odpovedali, vendar v nasprotju s predsednikom Državljanske liste Virantom volje za spremembo Zujfa doslej ni pokazal niti njen podpredsednik, finančni minister Janez Šušteršič.

Skoraj 9000 ugovorov

Zaradi 143. člena Zujfa so se znižale pokojnine nekdanjim vrhunskim športnikom in umetnikom, upokojencem, ki so delali v Sloveniji, sedež podjetja pa so imeli zunaj Slovenije, pa tudi v povezavi z zakonom o žrtvah vojnega nasilja, pa pri borcih in - kot smo v Dnevniku razkrili v začetku avgusta - tudi pri policijskih veteranih vojne za Slovenijo.

Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) je, kot so nam sporočili včeraj, do 24. avgusta prejel 8841 ugovorov prizadetih. "Z današnjim dnem 25.430 upokojencev, ki so bili po 143. členu Zujfa deležni junijske negativne uskladitve pokojnin, prejema o tem ugotovitvene odločbe," so pojasnili.