Predvčerajšnjim zvečer je Javna agencija za civilno letalstvo na podlagi priporočila preiskovalcev tragedije do nadaljnjega prepovedala vse komercialne lete z baloni. "V soboto zvečer nam je preiskovalec poslal varnostno priporočilo in od nas zahteval prepoved komercialnih letov z baloni. Njegovo priporočilo smo upoštevali, prepoved pa bo veljala vse do bolj podrobne ureditve tega področja," nam je včeraj zaupal direktor agencije Žiga Kotnik.

Prepoved razburila balonarje

Po njegovih besedah se bo že v tem tednu sestala ekspertna skupina za balone, ki bo razmislila o sprejetju ukrepov, na podlagi katerih bodo lahko čim prej odpravili prepoved komercialnih letov s temi zračnimi plovili. Pričakovati je, da bodo pristojni pripravili pravilnik ali varnostno direktivo, s katero bodo določili, kako bo regulirano komercialno letenje z baloni. Kotnik je dodal, da si pristojni to področje sicer prizadevajo urediti že vse od ustanovitve agencije.

Odločitev agencije je pričakovano razburila slovenske balonarje, ki bodo zaradi prepovedi ob zaslužek, vendar agenciji po besedah njenega direktorja ni preostalo drugega. Kotnik pojasnjuje, da je priporočilo preiskovalnega organa obvezujoče in ga je agencija dolžna upoštevati. Morebitnih kršitev ne pričakuje, saj so za neupoštevanje prepovedi zagrožene hude finančne kazni, v najslabšem primeru pa je kršitelj lahko celo ob licenco.

Preiskava tragedije, ki je vzela življenje štirih ljudi se medtem nadaljuje. Oblastem je uspelo identificirati vse smrtne žrtve nesreče. V Dnevniku smo že poročali, da gre za tričlansko družino iz ljubljanskih fužin, 51-letnika, njegovo 50-letno partnerico in njeno komaj 11-letno hčerko, kar je potrdila tudi obdukcija. Poleg njih je umrla tudi 56-letna ženska iz Ljubljane.

Pojutrišnjem naj bi bili znani prvi izsledki preiskave

V bolnišnicah po vsej Sloveniji se še vedno zdravi 14 huje ranjenih potnikov nesrečnega balona. Dva od njih sta še vedno v smrtni nevarnosti, še trije pa potrebujejo intenzivno zdravljenje. Zanje skrbijo v ljubljanskem kliničnem centru, kjer se zdravi še pet poškodovancev, dva nesrečneža, neuradno naj bi šlo za pilota Mira Kolenca in njegovega kopilota, sta na zdravljenju v mariborskem kliničnem centru, v celjski in jeseniški bolnišnici pa skrbijo za enega ranjenca. V bolnišnici v Novem mestu, kjer so zdravili lažje ranjene, so vse paciente že prepustili v domačo oskrbo.

Že pojutrišnjem bodo po napovedih pristojnih znani prvi izsledki preiskave, ki bodo pokazali, kaj je dejansko pripeljalo do najhujše letalske nesreče v zgodovini samostojne Slovenije. Po naših podatkih pa naj bi bili vzroki v nasprotju s prakso pri tovrstnih nesrečah, katerih preiskave se lahko zavlečejo tudi več let, že bolj ali manj jasni. Preiskovalci naj bi namreč že ugotovili, kar je kmalu po nesreči razkril tudi Kotnik, da Kolenc za pilotiranje balona ni imel ustreznega dovoljenja. Krivda za tragedijo naj bi bila tako izključno pilotova, ki se je v neprimernem trenutku odločil za vzlet, za polet pa ni bil ustrezno usposobljen. Pilotovo ravnanje vzporedno preiskujejo tudi policisti, ki ugotavljajo, ali je Kolenc zagrešil kaznivo dejanje povzročitve splošne nevarnosti in ogrožanja posebnih vrst javnega prometa.