Požar, ki je izbruhnil 18. aprila, je po oceni zavoda za gozdove zajel 110 hektarov veliko območje. Kot je danes pojasnil vodja intervencije Leon Behin, se je po četrtkovi umiritvi danes znova pojavilo več žarišč, ki jih zaradi nedostopnosti terena gasijo z helikopterjem Slovenske vojske, na terenu pa je bilo dopoldne tudi 40 gasilcev.

Požar je sicer pod nadzorom in ni nevarnosti, da bi ogenj zajel kakšen objekt, je še dejal Behin. Gasilci bodo imeli žarišča še naprej pod nadzorom, saj se bo po njegovih besedah "ta zgodba ponavljala do prvega resnega dežja".

V kočevski območni enoti zavoda za gozdove ocenjujejo, da večje gospodarske škode sicer ne bo povzročil, medtem ko škode zaradi prizadetih ekoloških funkcij ni mogoče ovrednotiti.

Gozd, ki ga je zajel požar, z vidika pridobivanja kakovostnega lesa sicer nima velike vrednosti, je pa njegova vrednost toliko večja z vidika varovanja rastišča in njegove okolice pred posledicami vseh vrst erozijskih procesov. Zato so gozdovi na strmih pobočjih Kolpske doline razglašeni za varovalne gozdove, opozarjajo v zavodu za gozdove.

Požarišče namreč leži v območju Natura 2000, saj je izjemno pomembno z vidika ohranjanja biotske pestrosti, predvsem kot življenjski prostor nekaterih redkih in ogroženih rastlinskih in živalskih vrst. Da bo poškodovan gozd v enaki meri opravljal svoje ekološke funkcije kot pred požarom, pa bo po navedbah zavoda za gozdove trajalo več desetletij.