Pusićeva sicer ne pričakuje nobenih težav v postopkih ratifikacije v ostalih državah EU, vključno s Slovenijo.

"Za naše odnose bi bilo koristno in pozitivno, da bi slovenska vlada čim prej poslala predlog ratifikacije v parlament," je dejala Pusićeva in ob tem ponovila, da vprašanja Ljubljanske banke ni mogoče povezovati z ratifikacijo.

"Problem Ljubljanske banke je treba rešiti in smo se pripravljeni o tem pogovarjati. Dogovorili smo se, da se s tem vprašanjem ukvarjata finančna strokovnjaka, s hrvaške strani Zdravko Rogić, s slovenske pa France Arhar," je še povedala vodja hrvaške diplomacije.

Pusićeva sicer pričakuje, da bo do konca leta hrvaško pristopno pogodbo ratificiralo 21 držav članic EU. Napovedala je, da bo zaradi pospeševanja ali sklenitve postopka ratifikacije do konca leta 2012 obiskala Veliko Britanijo, Francijo, Španijo in Finsko.

"Za Hrvaško je pomembno, da bo glavno poročilo Evropske komisije oktobra letos pozitivno. Upamo, da se bo potem zmanjšalo število poglavij, za katere je treba pošiljati redna poročila Evropski komisiji," je izjavila Pusićeva v danes objavljenem pogovoru za Hino.

Ocenila je, da poročila niso slaba oblika nadzora, ker so na Hrvaškem po sklenitvi pogajanj z EU uredili vrsto pomembnih vprašanj, kot sta ladjedelništvo in pravosodje.

Je pa še napovedala, da bo Hrvaška nadaljevala pogovore z BiH o rešitvi spora o meji, ki je pomembno tako zaradi uvajanja schengenskega režima na zunanji meji EU, ko bo Hrvaška postala polnopravna članica unije, kot tudi zaradi prometne povezave na jugu Hrvaške.

Predviden vstop Hrvaške v EU je sicer 1. julij 2013.