Juncker je izpostavil, da bo morala Grčija narediti še veliko za konsolidacijo javnih financ ter za kredibilno strategijo uveljavitve ukrepov, ki so pogoj za denarno pomoč.

Grčija si prizadeva za omilitev pogojev za mednarodno pomoč. Želi podaljšanje roka za izvedbo reform za dodatni dve leti in poudarja, da ne prosi za dodatno pomoč. Samaras naj bi skušal v slednje ta teden prepričati različne sogovornike. Danes je v Atenah gostil Junckerja, v petek in soboto pa se bo v Berlinu in Parizu sestal z nemško kanclerko Angelo Merkel in francoskim predsednikom Francoisom Hollandom.

Juncker je po današnjem sestanku izrazil prepričanje, da bo Grčija naredila vse za naslednji obrok pomoči, saj je to, po njegovem mnenju, njena zadnja možnost. Grška prošnja za podaljšanje rokov pa ostaja brez odgovora.

Šef evroskupine je obenem izpostavil, da če bo Grčija implementirala vse, kar je bilo dogovorjeno v okviru drugega svežnja pomoči, tretji paket ne bo potreben. "Sedaj čakamo na ugotovitve trojke," je dodal.

Grčija je v zameno za drugi program pomoči evrskih držav in Mednarodnega denarnega sklada obljubila, da bo v letih 2013 in 2014 privarčevala dodatnih 11,5 milijarde evrov, Samaras pa se je že pred prihodom na oblast zavezal, da bo poskušal evropske partnerje prepričati, da državi čas za izpolnitev zavez podaljšajo z leta 2014 na 2016, poročajo tuje tiskovne agencije.

Nemčija sicer vztraja, da Atenam ne gre popuščati ne pri obsegu reform in varčevalnih ukrepov ne pri časovnici, v katerih jih mora izpeljati.

Prav od načrta dodatnega varčevanja v prihodnjih dveh letih naj bi bilo odvisno, ali bo Grčija septembra prišla do novega obroka posojila v višini 31,5 milijarde evrov ali ne. Ta denar sicer nujno potrebuje za servisiranje dolga ter izplačevanje plač in pokojnin.