Po besedah vodje intervencije in podpoveljnika Gasilske zveze Slovenije Behina se požar ne širi več. Njegovo gašenje bodo tudi s pomočjo dveh vojaških helikopterjev v torek nadaljevali.

Pred nočjo bodo zemljišče, kolikor se bo dalo, pregledali in pripravili opremo za jutranje nadaljevanje gašenja. Ponoči bodo požarišče ves čas opazovali, za torek pa Behin predvideva, da bodo požar lahko lokalizirali in ga ukrotili do mere, ko se ne bo mogel več širiti.

Takrat naj bi na določenih delih požarišča prišli tudi do ognja in ga na zahodni strani, kjer bi se lahko ob vetru vnovič razplamtel, ustavili. Gašenje požara sicer v torek še ne bo končano, saj bo v določenih nedostopnih žepih še gorelo in tlelo več dni, je opozoril. Behin še ocenjuje, da požar ne ogroža bližnjih naselij in druge infrastrukture.

Požarno območje, na katerem se sedaj pojavljajo posamezna požarna žarišča, obsega približno poldrugi kvadratni kilometer neprehodnega, skalovitega in strmega območja nad reko Čabranka, približno pol kilometra od meje s Hrvaško. Sega pa od približno 500 do 1000 metrov nadmorske višine.

Zemljišče je v spodnjem delu požarišča poraščeno s podrastjo in z borovim gozdom, ki proti vrhu območja prehaja v mešani gozd, pri intervenciji pa sodelujejo gasilci dvanajstih gasilskih društev, je še povedal Behin.

Na Hrvaškem zgorelo 56.000 hektarov površin, pol več kot lani

Na Hrvaškem je v več kot 7.800 požarih od začetka leta do 10. avgusta zgorelo približno 56.000 hektarov površine, kar je pol več kot lani, so danes sporočili iz državne uprave za zaščito in reševanje (Duzs). Na obali je sicer zgorelo nekoliko manj kot lani, so pa na celini požari uničili dobrih 32.000 hektarov ali približno štirikrat več kot lani.

Do 10. avgusta so letos zabeležili za 1566 požarov v naravi več kot v enakem obdobju lani. Ob hrvaški obali Jadrana je bilo letos 4100 požarov, na celini pa 3725, medtem ko je bilo lani 3617 požarov ob obali in 2642 na celini.

Čeprav je bilo letos na obali za približno 400 požarov več od lani, pa je zgorelo približno 24.000 hektarov ali za dobrih 4000 hektarov manj, kot jih je bilo uničenih v požarih v enakem obdobju lani.

Na celini pa je bilo letos nekaj manj kot 3000 požarov, v katerih je zgorelo za slabih 32.500 hektarov. To pa je občutno več kot lani, ko je bilo v 1929 požarih uničenih približno 7800 hektarov.

Letos so večkrat posredovale tudi letalske sile gasilcev, ki so imele 218 posredovanj, lani pa 138.

Z letali so letos ukrepali na celini zgolj enkrat in sicer zaradi požara v nacionalnem parku Kopaški rit na skrajnjem severovzhodu države. Lani pri gašenju požarov na celini z letali niso sodelovali, so še spomnili v Duzs.

Trenutno se gasilci na Hrvaškem borijo predvsem z obsežnim požarom, ki je v nedeljo izbruhnil pri Skradinu na območju Šibenika. Pogoltnil je približno 600 hektarov borovega gozda in kmetijskih zemljišč, predvsem oljk. Gasilcem ga je danes le uspelo lokalizirati.