44-letnik iz Medvod je vozil kolo po lokalni cesti iz smeri Katarine proti Sori. Ko se je s kolesom pripeljal po rahlem klancu navzdol iz blagega ovinka na ravnino, je s kolesom zapeljal na makadamsko bankino, izgubil oblast nad kolesom in padel po brežini. Zaradi hudih poškodb je kolesar na kraju nesreče umrl.

Sicer pa so policisti v noči na ponedeljek obravnavali deset prometnih nesreč, v katerih je ena oseba umrla, štirje so bili poškodovani huje, osem pa lažje. Po podatkih Generalne policijske uprave so policisti obravnavali še 56 kršitev javnega reda in miru ter 36 kaznivih dejanj.

Policisti ta teden poostreno nad hitre voznike

Policisti bodo od danes pa vse do nedelje po vsej državi poostreno nadzirali hitrost. Z akcijo želijo zmanjšati število prometnih nesreč, ki se zgodijo zaradi hitrosti, ob tem pa bodo ugotavljali še prekrške v zvezi z alkoholom, neuporabo varnostnih pasov ter uporabo mobilnih telefonov med vožnjo, so sporočili z Generalne policijske uprave (GPU).

Hitrost je namreč še vedno najpogostejši vzrok prometnih nesreč, predvsem tistih z najhujšimi posledicami, zato je umiritev hitrosti na slovenskih cestah predpogoj za varno udeležbo v prometu, so zapisali v sporočilu.

Višje povprečne hitrosti so značilne predvsem za obdobja lepega vremena, ko so vozne lastnosti dobre, pojasnjujejo na GPU. Vozniki lahko namreč zaradi dobre vidljivosti, suhih cest in drugih ugodnih dejavnikov dobijo lažen občutek varnosti, pogosto tudi precenijo svoje sposobnosti, zaradi česar vozijo hitreje in bolj agresivno.

Policisti zato voznike prosijo, da prilagodijo svojo vožnjo razmeram na cestah, spoštujejo omejitve hitrosti in drugo prometno signalizacijo.

Priprave na prvi šolski dan

Kot so pojasnili, bo akcija potekala v tem tednu tudi zato, ker se bo veliko ljudi vrnilo z dopusta in se bodo pripravljali na prvi šolski dan. Policisti bodo zato poostrene nadzore hitrosti poleg cest, kjer zaradi tega vzroka najpogosteje prihaja do pogostih kršitev in posledično do prometnih nesreč, izvajali tudi na cestah ob katerih potekajo varne šolske poti.

Policijskemu nadzoru se bodo pri meritvah hitrosti pridružila tudi mestna redarstva, druge sodelujoče organizacije pa bodo izvajale več preventivnih aktivnosti.

V tem letu se je po podatkih GPU do konca junija na slovenskih cestah zgodilo 11.219 ali 11 odstotkov več nesreč kot v enakem obdobju lanskega leta. V teh nesrečah je letos umrlo 48 oseb, 412 se jih je hudo telesno poškodovalo in 3914 lahko telesno poškodovalo. Do 17. avgusta je na slovenskih cestah umrlo 71 oseb, so še sporočili iz GPU.