Pri tem zagotovo ni zanemarljivo dejstvo, da se približuje skupščina Kapitalske družbe (Kad), med pogajalci pa velja po naših informacijah dogovor, da v času pogajanj ne bo enostranskih "intervencij". Vlada je dodatni čas sicer že pridobila s tem, ko je Agencija za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN) upravo Kad zaprosila za kar desetdnevni zamik skupščine, ki tako ne bo potekala prihodnji ponedeljek, ampak šele 30. avgusta.

Presenečenj na skupščini Kada glede na dnevni red sklica sicer ni pričakovati, saj se bo delničar, to je Republika Slovenija, ki jo bo zastopal predstavnik AUKN, seznanil z letnim poročilom družbe in imenoval revizorja. A delničar bo odločal tudi o podelitvi razrešnice upravi in nadzornemu svetu in glede na pretekle odločitve vlade je malo verjetno, da bi uprava pod vodstvom Bachtiarja Djalila razrešnico prejela. Djalil, ki zastopa Kad v nadzornem svetu Modre zavarovalnice, je bil namreč poleg uprave zavarovalnice pod vodstvom Boruta Jamnika eden od zgolj dveh članov nadzornega sveta, za katera je vlada sprejela izrecen sklep, da se jima razrešnica ne sme podeliti. Brez razrešnice v nadzornem svetu zavarovalnice bi ostal še glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz) Branimir Štrukelj, a so v vladi, kot smo že poročali, spregledali, da ni vlada tista, ki bi lahko vložila nasprotni predlog na skupščini Modre zavarovalnice, saj je ta v lasti Kada. Ker predstavnik AUKN na nasprotnem predlogu ni imel podpisa uprave Kada, kar bi bilo sicer tudi presenetljivo, saj bi pomenilo, da Djalil sam sebi odreka razrešnico, je načrt vlade padel v vodo. Za pripravo na skupščino Kada ima vlada zdaj več časa in tudi izkušenj z vsemi doslej propadlimi načrti na skupščinah drugih družb, bolj utečen kot pred skupščino zavarovalnice pa je tudi vladni predstavnik v AUKN Peter Ješovnik. "AUKN še ni sprejela navodil za glasovanje na skupščini Kada," so nam minuli teden sicer pojasnili v AUKN. Ta je glede na zakon o upravljanju kapitalskih naložb države pristojna uveljavljati glasovalne pravice na skupščinah AUKN po zgolj predhodnem soglasju vlade, a očitno se tudi trudijo več ne prekriti, kdo dejansko piše sklepe skupščin.

Ali bo vlada menjala nadzorni svet Kada ali ne, si ne upa napovedati nihče, a številni dvomijo, da se bodo trije predstavniki vlade - Roman Dobnikar, Branko Tomažič in Klemen Ferjančič - obdržali na svojih položajih. Ne glede na to, ali bo vlada svoje predstavnike zamenjala ali ne, pa v nadzornem svetu ostanejo še predstavnik sindikatov Ladislav Rožič in dva predstavnika upokojencev Aldo Ternovec in Ana Bilbija.

Ravno usoda Kada pa ostaja tudi po včerajšnjih pogajanjih o SDH po naših informacijah največji kamen spotike. Ne le predstavniki opozicijskih poslanskih skupin, vladnim načrtom po naših informacijah nasprotujejo tudi v koalicijski DeSUS. Kot smo že poročali, bi po zadnjem besedilu predloga zakona Kad sicer ostal samostojen, a brez Modre zavarovalnice, za katero bi prejel povrnjen zgolj ustanovitveni kapital okoli 150 milijonov evrov, brez Sklada obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja Republike Slovenije, ki naj bi ga prenesli na zavarovalnico, in brez PDP, ki naj bi ga ukinili. Na SDH pa bi prenesli tudi 35-odstotni delež Zavarovalnice Triglav, ki je v lasti Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz), pri čemer želijo, da ima holding povsem proste roke pri razpolaganju z omenjenim deležem. Da bi sindikati - usklajevanje s socialnimi partnerji naj bi se začelo prihodnji teden - v besedilo zakona privolili, je malo verjetno.