Castro je leta 2006 prestal nujno operacijo črevesja, takrat je vodenje države prepustil bratu Raulu. Po operacij je sicer že sledilo nekaj daljših obdobij, ko se Castro ni pojavljal v javnosti, a se med vsakim novim obdobjem 11 milijonov prebivalcev otoške države v srednji Ameriki vedno glasneje vpraša, ali se tokrat morda ne bo vrnil. "Očitno mora biti zelo bolan, saj od njega že dolgo časa nismo slišali ničesar. Vsak trenutek bi lahko prišla novica, da je umrl, saj mu njegov značaj ne dovoli biti tiho, on je vedno imel kaj za povedati," je med kajenjem cigarete pred eno izmed kubanskih restavracij zaskrbljeno dejal Donato Torres.

Castrovo zdravstveno stanje je državna skrivnost

Ali je javna odstotnost povezana z njegovim zdravjem, ni znano. Po zadnjih umikih iz javnosti je vedno sledila uradna razlaga, da je bil Castro zaposlen s pisanjem knjige ali opravljal razne raziskave. Kubanska vlada se na špekulacije odziva redkobesedno, to pa na kubanskih ulicah ustvarja prostor za nove govorice in vprašanja, piše Reuters. Njegovo zdravstveno stanje nikoli ni bil predmet javne razprave, bolj kot to informacije o Castrovem zdravju kubanska vlada skriva kot državno skrivnost.

Negotovost Kubancev je dandanes verjetno večja bolj, kot kdajkoli prej. Vlada v Havani se namreč pripravlja na največji poseg v politiko po revoluciji leta 1959, ko je na čelu države nastopil Fidel Castro. Gre za paket vladnih reform, ki naj bi med drugim zelo oklestil njeno velikost in poskrbel za nekatere kadrovske menjave.

Kuba še vedno brez pravega naslednika

V istem času, ko podoba revolucionarnega voditelja v javnosti počasi, a vztrajno bledi, se Kubanci sprašujejo, kdo bo, ko bo prišel ta čas, Castra in njegove sodelavce zamenjal. Njegov brat Raul je star 81 let, prav tako več kot osem desetletij štejeta dva njegova podpredsednika. Očitnih mlajših naslednikov, ki bi osivelo vodstvo države v kratkem lahko zamenjalo, enostavno ni. "Mislim, da je večina prebivalcev zaskrbljenih nad tem, kaj se bo zgodilo, ko bosta Fidel in Raul preminila. Zdaj ni nobenega, ki bi po njuni vladavini lahko prevzel vajeti vodenja države. Ljudje na Kubi so še vedno 'fidelisti'," meni upokojena učiteljica Carmelita Leon.

Kubanska vlada bo izvedla reforme, ki naj bi spremenile njeno gospodarstvo sovjetskega stila. Cilj vlade je povečati produktivnost in blaginjo, med spremembami so načrti o ukinitvi približno milijon delovnih mest v javni upravi, zaprli naj bi tudi več podružnic različnih javnih ustanov. Napovedane spremembe med Kubance vnašajo visoko mero zaskrbljenosti.

Fidel Castro je v junija objavil serijo kolumn, zbranih pod skupnim naslovom Razmišljanja. Zaradi kombinacije nenavadnih tem in ne ravno dolgih tekstov, po katerih je bil Castro v svojih najboljših časih znan, se je kubanska in svetovna javnost začela spraševati, ali je to sploh še stari Castro, ali pa so bile kolumne celo delo katerega izmed njegovih propagandnih sodelavcev.