Dobre, ki je v ponedeljek odstopil istočasno kot romunski notranji minister Ioan Rus, je osumljen, da je namerno zlorabil svoj položaj, da bi "izpridil delovanje" institucij, ki so 29. julija izpeljale referendum, je sporočilo romunsko tožilstvo.

Dobre naj bi pomočniku naložil, da napiše pismo romunskemu ustavnemu sodišču, ki ga je Dobre nato podpisal in v katerem je zatrdil, da njegovo ministrstvo ne more zagotoviti natančnosti volilnega imenika, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Pismo je povzročilo zmedo, saj je notranje ministrstvo pred tem potrdilo, da je volilni imenik posodobljen, kar je ključni dejavnik pri tem, ali je referendum, s katerim niso uspeli odstaviti predsednika države, veljaven.

O veljavnosti referenduma bo romunsko ustavno sodišče odločalo šele 12. septembra, veljavnost pa je odvisna od tega, ali je bila volilna udeležba vsaj 50-odstotna.

Kot razlog za svoj odstop je Ioan Rus navedel "nesprejemljiv" pritisk s strani tako predsednika države Traiana Basescuja kot tudi s strani predsednika senata Crina Antonescuja, ki začasno opravlja predsedniške naloge. Rus je v sredo dejal, da je moral odstopiti, ker ni želel storiti, kar sta želela Basescu in Antonescu. "Eden od njiju je dejal, naj seznam volivcev podaljšam, drugi pa je želel, naj ga skrajšam," je povedal Rus.

Volilna udeležba na referendumu ni bila zadostna in zato je bil sprva razglašen za neveljavnega. A vladajoča socialno liberalna koalicija USL je ustavno sodišče prosila, naj pri odločitvi namesto podatkov iz uradnega registra volilnih upravičencev, ki je zastarel in ga je treba posodobiti, upošteva podatke, zbrane na lanskem popisu prebivalstva. Kot trdi USL, bi volilna udeležba tako lahko presegla zahtevanih najmanj 50 odstotkov.