Poročanje Mene so podprli tudi očividci, ki niso ne videli ne slišali spopadov in da je pred policijsko postajo nekaj strelov v zrak izstrelil moški, ki se je peljal mimo postaje.

Do nasprotujočih poročil je prišlo dan zatem, ko je egiptovska vojska v bližnji vasi v helikopterskem napadu ubila 20 skrajnežev ter jih ranila še več deset.

Oborožene sile so v sodelovanju z egiptovskim notranjim ministrstvom začele z načrtom vzpostavljanja varnosti na Sinajskem polotoku in pri tem napadle oborožene teroriste. V sredo izvedeni zračni napad v vasi Tumah, ki je bil na Sinaju prvi po več desetletjih, je bil odgovor na nedeljski napad na meji med Izraelom in Egiptom, v katerem so skrajneži ubili 16 egiptovskih vojakov.

Po najbolj krvavem napadu na egiptovske vojake v zadnjih nekaj desetletjih je egiptovski predsednik Mohamed Mursi odstavil dva vojaška generala. Mursijevi nasprotniki so nedeljski napad izkoristili za ostre kritike islamističnega predsednika, čigar Muslimanska bratovščina ima tesne vezi z voditelji palestinskega gibanja Hamas v Gazi.

Skrajneži naj bi bili po navedbah egiptovskih oblasti večinoma beduini, ki jih podpirajo ekstremisti iz Gaze. Ti naj bi skušali zanetiti spopade, ker so mnenja, da je islamistični Hamas, ki je napad obsodil, preveč zmeren.

Polotok Sinaj je sicer območje, ki ga egiptovske oblasti težko nadzorujejo. Neprehoden teren, puščavska pokrajina in kompleksne družbene razmere so idealne za tihotapce, trgovce z belim blagom in skrajneže. Približno 600.000 beduinskih prebivalcev Sinaja egiptovske oblasti dojemajo kot manjvredne državljane. Skoraj četrtina jih nima niti uradnih osebnih dokumentov.

Od mirovnega sporazuma med Egiptom in Izraelom leta 1979 je Sinaj demilitarizirano območje. Kljub temu je tam veliko vojaških in policijskih nadzornih točk, še posebej na meji z Gazo in Izraelom. A te niso pretirana ovira za tihotapce prek več sto predorov, ki vodijo čez mejo.

Varnostne razmere na Sinaju so se v zadnjih nekaj mesecih poslabšale, saj naj bi na tem območju svojo bazo vzpostavile nove generacije skrajnih islamistov, ki rekrutirajo lokalne mlade beduine, poleg tega pa privabljajo skrajneže iz drugih arabskih držav, poroča nemška tiskovna agencija dpa.