S tem je podjetje kršilo ameriški zakon o preprečevanju korupcijskih dejanj v tujini, ki ameriškim podjetjem preprečuje plačilo podkupnin za zagotavljanje posla v tujini.

Vodstvo podjetja je dejanja samo prijavilo ameriškim oblastem, in sicer leta 2004, ko so prvič izvedeli za nezakonito početje na Hrvaškem. Takšno početje zaposlenih v predstavništvih Pfizerja in v podjetju Wyeth, ki ga je Pfizer dobil leta 2009, so potem odkrili še v sedmih državah: v Srbiji, Bolgariji, Italiji, Češki, Rusiji, Kitajski in Kazahstanu. Vodstvo podjetja trdi, da za početje v podružnicah prej ni vedelo, ameriško pravosodno ministrstvo pa proti njemu ni sprožilo kazenskih postopkov.

Na Hrvaškem je podružnica podjetja zdravnikom nakazovala odstotek od prodaje Pfizerjevih zdravil, ki so jih ti predpisali pacientom, in jih pošiljala na potovanja po svetu, izdatke za to pa prikazovala kot zakonsko upravičene stroške. Po pisanju Jutarnjega lista je Pfizer podkupoval zdravnike na visokih položajih v državnih organih, ki so pristojni za registracijo zdravil ter za sestavljanje seznama zdravil za zavod za zdravstveno zavarovanje, pa tudi v bioetični komisiji, pristojni za klinično testiranje zdravil. Enemu zdravniku naj bi več let vsak mesec nakazali 1200 dolarjev na bančni račun v Avstriji. Zaradi teh očitkov je na Hrvaškem afera izbruhnila že pred osmimi leti, ko naj bi se s tem ukvarjalo tudi državno pravobranilstvo, a je nato zadeva potihnila in zgodilo se ni nič. Zdaj hrvaško tožilstvo spet napoveduje, da bo stopilo v stik z ameriškimi kolegi in da bo ukrepalo v skladu s hrvaškimi zakoni.

Na Kitajskem je Pfizerjeva podružnica ubrala drugačen pristop, kakršnega poznajo denimo trgovske verige. Zdravniki so na podlagi predpisovanja zdravil podjetja zbirali točke, ki so jih potem lahko zamenjali za darila. V Rusiji so zdravnike podkupovali s potovanji.

Takšne prakse farmacevtskih podjetij sicer niso neobičajne. Ameriške oblasti so v zadnjem času preiskovale najmanj osem podjetij, Pfizerjev konkurent Johnson & Johnson pa je lani privolil v plačilo sedemdesetih milijonov dolarjev odškodnine zaradi podkupovanja.