Centralna banka Francije v tretjem letošnjem četrtletju državi napoveduje 0,1-odstotno krčenje bruto domačega proizvoda (BDP), kar bi pomenilo drugo zaporedno četrtletje krčenja gospodarstva. Francija se je iz zadnje recesije izvila spomladi leta 2009, njeno gospodarstvo pa od takrat še ni dobilo pravega zagona. Francoski BDP je v prvem letošnjem četrtletju stagniral, v drugem pa se je skrčil za 0,1 odstotka. Recesija tehnično gledano nastopi po dveh zaporednih četrtletjih zmanjšanja obsega BDP.

Socialistična vlada francoskega predsednika Francoisa Hollanda sicer za letošnje leto napoveduje 0,3-odstotno, za prihodnje leto pa 1,2-odstotno gospodarsko rast. Javnofinančni primanjkljaj želi zmanjšati z okoli 4,5 odstotka BDP v letošnjem letu pod tri odstotke BDP do konca leta 2013.

Na gibanje francoskega BDP močno vpliva evropska dolžniška kriza. Negotovost glede prihodnosti evra in s tem povezane težave so spodkopale zaupanje potrošnikov in podjetij, ki odlašajo z večjimi nakupnimi odločitvami.

Poleg nižje vrednosti zunanjih naročil, manj naročil tudi znotraj Nemčije

Vrednost industrijskih naročil v Nemčijo znotraj Evropske unije v bila juniju v primerjavi z mesecem prej nižja za 4,9 odstotka. Nekoliko nižja je bila tudi skupna vredost naročil znotraj Nemčije, ta se je znižala za 2,1 odstotka. Edina svetla točka so bila naročila zunaj EU, katerih skupna vredost se je povišala za 0,6 odstotka, piše Reuters.

Čeprav ostaja nemška industrijska produkcija v primerjavi z ostalimi evropskimi državami relativno krepka in robustna, pa so številke objavljene včeraj nad Nemčijo privedle nekaj temnejših oblakov. Sektor proizvodnje se je tako na mesečni ravni skrčil najhitreje v zadnjih treh letih, po podatkih ankete Inštituta za eknomska raziskovanja pa je bilo v juniju slabše tudi gospodarsko razpoloženje v Nemčiji. Indeks poslovne klime LFO je v juliju tako dosegel svojo najnižjo točko v zadnjih dveh letih.

"V primerjavi z Američani ne delujemo kot zvezna država"

"Pravega segrevanja ni, vsi ti učinki finančne krize pa še trajajo. Evropa z Nemčijo na čelu ni na velikem planu enostavno ni naredila dovolj," je za Dnevnik.si povedal Rasto Ovin in dodal: "Naša kriza se nas še kar oklepa. Mislim, da je delni razlog tudi v tem, da v primerjavi z Američani ne delujemo kot zvezna država."

Nemško ministrstvo navaja, da je bilo število velikih naročil v juniju povprečno, v drugem četrtletju pa so bile ravni naročil nekoliko višje od tistih v prvem četrtletju. Ministrstvo tako celotno situacijo ocenjuje kot stabilno.

Nepričakovano velik tudi padec izvoza

Nemčija je junija zaradi dolžniške krize območja evra in ohlajanja rasti svetovnega gospodarstva zabeležila tudi nepričakovano velik padec izvoza. Ker pa se je uvoz zmanjšal še bolj, je največje evropsko gospodarstvo zabeležilo rast zunanjetrgovinskega presežka.

Obseg nemškega izvoza se je junija glede na maj po sezonsko prilagojenih podatkih skrčil za 1,5 odstotka, tako da je znašal 92,3 milijarde evrov, je danes objavil nemški statistični urad. Padec nemškega uvoza je bil medtem še krepkejši. Uvoz je namreč junija na mesečni ravni nazadoval za 2,9 odstotka na 76,1 milijarde evrov.

Nemški zunanjetrgovinski presežek se je tako v šestem mesecu letos po sezonsko prilagojenih podatkih zvišal na 16,2 milijarde evrov. Maja se je izvoz na mesečni ravni okrepil za 4,2 odstotka, uvoz pa za 6,2 odstotka. Zunanjetrgovnski presežek je tako znašal 15,3 milijarde evrov.

Junijski podatki so negativno presenetili tudi analitike, ki so pričakovali 1,3-odstotno zmanjšanje izvoza in dvoodstotno krčenje uvoza. Današnja objava tako prispeva k zaskrbljenosti, da nemško gospodarstvo izgublja svoj zagon, poročajo tuje tiskovne agencije.

Ovin nemške gospodarske podatke povezuje tudi z reševanjem evra: "Kadar gredo stvari navzdol, bi morali koalicijski partnerji sodelovati, v nemčiji pa tega ni zaslediti. Reševanje evra je imperativ, ki pa gre proti domačim interesom nekaterih politikov, se pa vse skupaj odraža tudi na poslovnem področju" je povedal in zaključil: "Po eni strani jim je evro precej pomemben, po drugi strani pa nemčijo njegovo reševanje drago stane."

Do 10-letnih obveznic danes nekoliko dražje, a še vedno zelo ugodno

Nemčija je v današnji izdaji 10-letnih obveznic morala pristati na povprečno obrestno mero 1,42 odstotka, kar je nekoliko višje kot v zadnji podobni izdaji. Danes se je zadolžila za 3,4 milijarde evrov, za dobrih 600 milijonov evrov obveznic pa je finančna agencija, ki je pripravila izdajo, zadržala za namen trgovanja na prostem trgu. Povpraševanje je bilo močno, saj so bili vlagatelji pripravljeni Nemčiji posoditi 6,26 milijarde evrov.

Kljub višji obrestni meri kot v julijski izdaji, ko je zahtevana donosnost za 10-letne obveznice dosegla rekordno nizko vrednost 1,31 odstotka, se je Nemčija tudi danes zadolžila izredno ugodeno. Vlagatelji v času evropske dolžniške krize obveznice največjega svetovnega gospodarstva vidijo kot varno zavetje za svoj denar.