To je razvidno iz besedila najave razpisa za raziskovalne programe, ki jo je ARRS na spletni strani prvič objavila konec marca in nato po naših podatkih najmanj enkrat "popravila". Medtem ko je ARRS v prvi različici najave k oddaji predlogov raziskovalnih programov za financiranje pozval le "javne raziskovalne zavode in javne univerze", je po naših informacijah nato v novi različici, ki je na splet "zašla" v začetku aprila, k sodelovanju na razpisu povabil tudi "samostojne visokošolske zavode, ki jih je ustanovila Republika Slovenija". Pri tem velja opozoriti, da je v Sloveniji uradno registriran le en takšen zavod - novomeški FIŠ. Upravičeno je torej mogoče domnevati, da je ARRS najavo razpisa "popravil" prav zato, da bi se lahko za javni denar za raziskovalne programe potegoval tudi FIŠ.

Informacijo, da je ARRS spremenil besedilo najave, ki ji je kasneje sledil tudi javni razpis, nam je posredno potrdil tudi dekan FIŠ Janez Povh. Čeprav nam je sprva dejal, da nima natančnega pregleda nad tem, kako se je spreminjalo besedilo najave, je kasneje pojasnil, da so na ARRS "najbrž spregledali, da obstaja javna fakulteta izven okvira univerz". "Tovrstnih lapsusov je bilo v zadnjih štirih letih in pol kar nekaj. O tem smo večkrat obvestili ministrstvo in agencijo ter pri vseh naleteli na posluh. Veseli me, da ni ostalo le pri besedah," je poudaril Povh. "Spomnim se, da so bile začetne najave tega razpisa takšne, da FIŠ sploh ne bi mogel kandidirati," je še dodal. Na ARRS pa so nam sprva zatrdili, da se najava razpisa od kasneje objavljenega razpisa razlikujeta le v "izključno tehničnih podrobnostih". Ko smo jim kasneje prosili za primerjavo besedil prvotne najave in njene "popravljene različice", pa so nam odgovorili, da "najave razpisa oziroma poziva niso dolžni objaviti". "Skladno s tem tudi vsebina najave ni zavezujoča in je informativne oziroma indikativne narave. To smo storili, kot smo že pojasnili, z namenom, da bi se potencialni prijavitelji lažje pripravili na predvideni javni razpis ter lažje načrtovali svoje aktivnosti," so odgovorili na ARRS.

A da sprememba v najavi ni bila "tehnične", ampak prej ciljno usmerjene narave, nakazuje več osebnih in poslovnih povezav v trikotniku ARRS-FIŠ-Ronćević. Sprememba najave namreč časovno sovpada z Rončevićevim prevzemom vajeti vršilca dolžnosti generalnega direktorja direktorata za visoko šolstvo in znanost - položaj je namreč zasedel 1. aprila letos. Člane predstavnike ustanovitelja v upravni odbor ARRS imenuje vlada, 22. junija letos, dan po razrešitvi štirih dosedanjih članov upravnega odbora ARRS, pa je vlada tja kot predstavnika ustanovitelja imenovala prav Rončevića, ki je - naključno ali ne - na spletnih straneh FIŠ naveden kot njihov predavatelj. Obenem pa je Rončević eden od ustanoviteljev Inštituta za interdisciplinarna in aplikativna raziskovanja, ki ga je pred šestimi leti, v času prve vlade Janeza Janše, ustanovila Fakulteta za uporabne družbene študije (FUDŠ), med družbeniki omenjenega inštituta pa je poleg dekana FUDŠ Mateja Makaroviča, prvega predsednika podmladka SDS, in Matevža Tomšiča mogoče najti tudi dekana FIŠ Povha. Naj še omenimo, da se je v novem upravnem odboru ARRS sedež 22. junija letos našel tudi za prodekana za izobraževanje na FIŠ Blaža Rodiča.

Na MIZKŠ so nam že pred časom pojasnili, da za razpise ARRS niso pristojni in dodali še, da "kot vemo, besedilo javnega poziva ni bilo spreminjano", za natančne podatke pa da naj se obrnemo na ARRS. Včeraj smo poklicali tudi Rončevića, ki je, ko smo ga povprašali o njegovi morebitni vlogi pri spremembah najave razpisa, dejal, naj se obrnemo na službo za odnose z javnostmi na MIZKŠ. Njih pa smo povprašali, ali je Rončević kot visoki uslužbenec MIZKŠ in član upravnega odbora ARRS kakor koli vplival na spremembo besedila najave razpisa za raziskovalne programe v korist novomeške FIŠ. Za odgovor, ki se je glasil "ne", so si vzeli skoraj tri ure časa.