Liter kurilnega olja se bo podražil za 1,3 centa na 1,021 evra, so danes sporočili s Petrola.

Cena dizelskega goriva bo s tokratno podražitvijo dosegla novo rekordno vrednost; doslej je bila najvišje v obdobju od 24. julija, in sicer pri 1,382 evra.

Cena neosvinčenega 95-oktanskega bencina je bila medtem rekordna v obdobju od 17. aprila (1,536 evra za liter), cena 100-oktanskega bencina pa prav tako v obdobju od 17. aprila (1,552 evra za liter).

Cene naftnih derivatov v Sloveniji se določajo skladno z vladno uredbo, po metodologiji, ki temelji na gibanju cen naftnih derivatov na svetovnem trgu in na gibanju tečaja dolar-evro. Modelske cene se izračunavajo na osnovi 14-dnevnih povprečij.

Avtoprevozniki opozarjajo tudi na višino takse CO2

Vse višje cene goriv ne znižujejo le konkurenčnosti prevozništva, temveč celotnega gospodarstva, je ob zvišanju cen goriv poudaril direktor Združenja za promet pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) Robert Sever. Po njegovem mnenju ima določen vpliv na cene goriva tudi uvedba takse CO2 v višini 0,0325 evra na liter pogonskega goriva.

Sever je poudaril, da v združenju že ves čas nasprotujejo uvedbi okoljske dajatve za onesnaževanje zraka z emisijo ogljikovega dioksida (CO2). Združenje je zato vladi poslalo dopis, v katerem opozarjajo, da bo zaradi te dajatve v državno blagajno dodatno steklo 51 milijonov evrov, ki jih moramo po njihovem mnenju uporabiti za znižanje emisij.

"Prizadevamo si, da bi se vsaj del teh proračunskih sredstev namenilo za prevozniški sektor v obliki subvencij za posodobitev voznega parka in zmanjšanje toplogrednih vplivov ter predvsem za spodbujanje javnega potniškega prometa, kjer je že kronično pomanjkanje sredstev," je pojasnil Sever.

Le redki lahko višje cene goriva prelevijo v višjo ceno prevoznine

Sever zato vladi predlaga, da Slovenija izkoristi priložnost za znižanje emisij v transportu s spodbujanjem večje uporabe javnega potniškega prometa in tehnološko prenovo voznega parka z nabavo novih ekoloških avtobusov in tovornih vozil.

Rast cen pogonskih goriv sicer po njegovem mnenju v zaostrenih pogojih poslovanja prevozniških podjetij postajajo vedno bolj pomembna postavka v strukturi stroškov prevoznikov. Na združenju zato člane opozarjajo na nujno povišanje cene prevoznine, vendar pa se zavedajo, da so zaradi zaostrenih konkurenčnih pogojev redki prevozniki, ki lahko višje cene goriva prelevijo v višjo ceno prevoznine.

Drobnoprodajne cene pogonskih goriv v Sloveniji se bodo sicer opolnoči znova zvišale. Liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina se bo podražil 2,5 centa na 1,507 evra, 100-oktanski bencin za 2,5 centa na 1,525 evra, dizelsko gorivo pa za 0,5 centa na rekordnih 1,387 evra.