Josipović je poudaril, da je Hrvaška v vojni zmagala, da pa so pred njo "še vedno bitke, v katerih mora zmagati v času miru". "Zmagati v času miru pomeni podati roko sodržavljanom srbske narodnosti ter priznati tudi njihove žrtve in se jim pokloniti," je dodal. Med izzivi, ki še čakajo Hrvaško, pa je omenil tudi recesijo in gospodarsko krizo ter izrazil prepričanje, da jih Hrvaška lahko premaga, poročajo tuje tiskovne agencije.

Hrvaški premier Zoran Milanović je med drugim dejal, da bi morali biti Hrvati enotni pri doseganju skupnih ciljev. Dodal je, da današnji praznik na Hrvaškem obeležujejo tudi zato, da bi v ljudeh obudil tisto, kar je v njih najboljše. Priznal je še, da Hrvaška po operaciji Nevihta ni bila vedno kos vsem nalogam.

Na slovesnost ob 17-letnici operacije je kljub nasprotovanju dela javnosti prišel tudi predsednik Srbskega demokratskega foruma Veljko Džakula, ki je prvi visoki predstavnik srbske manjšine na Hrvaškem, ki se je udeležil slovesnosti ob obletnici Nevihte. Novinarjem je dejal, da bi se morali vsi opravičiti za storjene zločine. Pojasnil je še, da ni imel nikakršnih težav, potem ko je prišel v Knin, in da mu ni nihče grozil.

Z operacijo Nevihta, ki se je začela 4. avgusta pred 17 leti, si je Hrvaška v samo 84 urah povrnila nadzor nad približno petino svojega ozemlja, ki so ga zasedali srbski uporniki. 5. avgusta 1995 so hrvaške sile vstopile v Knin, ki je bil od leta 1990 središče srbskega upora proti neodvisni hrvaški državi.

V operaciji Nevihta je sodelovalo približno 200.000 hrvaških vojakov. Bila je tudi uvod v konec vojne v Bosni in Hercegovini.

A po drugi strani je zaradi odhoda srbskega prebivalstva na operacijo padla tudi temna senca vojnih zločinov. Zaradi njih sta bila v Haagu pred meddržavnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije obsojena tudi glavna generala v operaciji, Ante Gotovina in Mladen Markač. Prvi je dobil 24 let zapora, drugi pa 18 let. Oba sta se na razsodbo iz aprila lani pritožila, postopek pa še traja.