Ameriški Apple ima prednost domačega terena, saj je eden od največjih delodajalcev v območju mesta San Jose oziroma v Silicijevi dolini in zvezna sodnica Lucy Koh mu je že prisodila dve predsodni zmagi z začasno prepovedjo prodaje tabličnega računalnika galaxy tab 10.1 in pametnega telefona galaxy nexus.

Tožbo je sprožil Aple, ki trdi, da so izdelki Samsunga iz Južne Koreje le kopija njihovih iphonov in tabličnih računalnikov ipad. V podkrepitev svojih trditev ima Apple nekaj Samsungovih notranjih dokumentov, ki naj bi dokazovali namerno kopiranje. Samsung je medtem tudi vložil tožbo in trdi, da intelektualno lastnino krade Apple, trditev o kraji dizajna za naprave pa da je nesmiselna.

Začelo naj bi se že s pokojnim ustanoviteljem Appla Stevom Jobsom, ki je pred smrtjo obljubljal, da bo porabil vse premoženje, da dokaže, da Samsung in ostala tehnološka podjetja kradejo. Apple od Samsunga zahteva 2,5 milijarde dolarjev odškodnine.

(Foto: Apple)

Samsung trdi, da je na trgu mobilnih telefonov že od leta 1991, Apple pa je prišel šele leta 2007. Dizajn telefonskih naprav je industrijski standard že dolga leta in se ni rodil z Applom, ki po trditvah Samsunga želi izriniti konkurenco s trga in omejiti izbiro potrošnikom, da bi zadržal pretirane dobičke. Poleg tega naj bi Apple kopiral obliko iphona od podjetja Sony.

Opazovalcem se zdi tožba zelo nevarna za potrošnike. Sicer je le ena od okrog 50, ki potekajo po svetu med tehnološkimi podjetji v boju za večji kos 219 milijard dolarjev vredne pogače letno. Samsung in Apple se tožarita tudi v Nemčiji in Veliki Britaniji.

Sodni proces v San Joseju bo trajal najmanj mesec dni, poraženci pa bodo skoraj v vsakem primeru potrošniki, ki se bodo soočili z višjimi cenami in morda v primeru zmage Appla tudi s pomanjkanjem konkurence.