New York Times je na začetku tedna objavil obširno zgodbo, v kateri so zapisali, da se v Beograd na operacije spola zgrinjajo pacienti z vsega sveta. Nekatere privlači nizka cena (ponekod po svetu je kar trikrat ali štirikrat višja kot v Srbiji), drugi pa prihajajo, ker je transseksualnost v njihovi državi še večji tabu kot pri Srbih. "Presenetljivo je, da konzervativna, patriarhalna država postane središče za operacije spremembe spola. A očitno je, da se stališča družbe počasi spreminjajo," je za New York Times povedal beograjski aktivist Kristijan.

Vabljive so nizke cene postopka

V zadnjih letih si je v Srbiji spol spremenilo več kot sto ljudi, številka pa iz leta v leto nezadržno raste. V Veliki Britaniji, kjer je veliko več ljudi, so, samo za primerjavo, leta 2009 opravili 143 takšnih postopkov. Poleg domačinov v Srbijo prihajajo pacienti iz Francije, Rusije, Irana, ZDA, Južnoafriške republike, Singapurja in celo Avstralije. Celo Chaz Bono, sin Sonnyja in Cher, rojen kot Chastity Sun, je že javno razglasil, da bo na operacijo odšel v Beograd.

Kot že omenjeno, mnogo pacientov v Beograd privabi nizka cena operacije, saj postopek stane 10.000 dolarjev (nekaj več kot osem tisoč evrov), državljanom Srbije pa ga krije zdravstveno zavarovanje. V Veliki Britaniji je cena še vedno dokaj sprejemljiva, okoli 15 tisoč dolarjev, medtem ko v ZDA doseže celo 50.000 dolarjev. V večini primerov so dražje spremembe iz ženskega v moški spol.

Prva operacija v Beogradu šele leta 1989

Kakšen tabu so bile takšne operacije in sama transseksualnost v nekdanji Jugoslaviji, je za Jutarnji.hr pojasnil eden od pionirjev v Srbiji na tem področju, dr. Dušan Stanojević. "Smo otroci dveh staršev: pravoslavne cerkve in komunizma.“ Razložil je, da srbski zdravniki o tem sploh niso govorili ter da je dr. Sava Perović šele leta 1989 operiral prvega moškega, ki so mu postavili diagnozo motnje spolne identitete. Novica se je hitro razširila, v Beograd pa je privabila tako nove paciente kot druge kirurge, ki so se od Perovića želeli učiti.

Mnogi kirurgi imajo veliko težav pri nabiranju znanja in izkušenj za opravljanje teh operacij. Težko je zaradi družbenih predsodkov, kakor tudi predsodkov kolegov, so prepričani mnogi. Kalifornijska ginekologinja dr. Marci Bowers, ki je tudi sama spremenila spol, v zadnjih desetih letih pa je izvedla kakšnih 1100 takšnih postopkov, pravi, da je turizem spremembe spola zacvetel izven ZDA, ker je v državi samo pet zdravnikov, ki redno opravljajo operacije spremembe spola.

Danes takšne operacije v Beogradu opravljajo v štirih specializiranih bolnišnicah, celoten postopek opravijo v sklopu enega, šest ur trajajočega posega, medtem ko jih v številnih drugih bolnišnicah razdelijo na več. Pacienti morajo s seboj prinesti dva priporočila specialista psihiatrije, ki potrjujeta motnjo spolne identitete. Prav tako morajo leto dni hoditi k psihologu, isto dolgo časa pa tudi jemati hormone.