Iran: "Za zaroto proti Siriji stoji Izrael"

Sirski in iranski zunanji minister sta se danes srečala v Teheranu, osrednja tema pogovorov pa je bila "mednarodna zarota proti sirskemu režimu", kakor sta imenovala nasprotovanje številnih držav, cilj pa naj bi bil strmoglavljenje predsednika Baširja al Asada.

(Foto: AP)

"Iran in Sirija se strinjata, da se za zaroto proti sirskemu ljudstvu skriva sionistični režim, ki deluje kot vodja in glavni provokator te zarote. Sirija se bo proti temu borila in porazila oborožene teroriste, vključno s tistimi v Alepu," je izjavil al Mualem, iranski zunanji minister pa se je strinjal, da za zaroto proti Siriji stoji Izrael.

"Smo proti kakršni koli uporabi orožja za množično uničevanje"

Al Mualem je na novinarski konferenci še zatrdil, da Sirija proti opozicijskim silam ne bo uporabila kemičnega orožja. "Smo proti kakršni koli uporabi orožja za množično uničevanje in upoštevamo mednarodne predpise v povezavi z njim," je dejal al Mualem.

Zatrdil je tudi, da Sirija ne potrebuje vojaške pomoči Libanona in Irana. "Sirija ima močno obrambo in ne potrebuje nikakršne pomoči tujih sil," je dejal.

(Foto: Reuters)

Mualem je spregovoril tudi o spopadih v Alepu. "Od prejšnjega tedna so uporniki načrtovali nekaj, kar so imenovali 'velika bitka za Damask', a so že po enem tednu pogoreli, zato so se umaknili v smeri Alepa. Zagotovim vam lahko, da jim tudi tam na bo uspelo,“ je samozavestno pojasnil novinarjem. "Sirija je sedaj močnejša, naredila bo korak naprej pri soočanju z nasiljem zoper naš narod,“ je dodal.

"Vse protisirske sile so se zbrale v Alepu, da bi se borile proti vladi in zagotovo bodo poražene," je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP al Mualem dejal v Teheranu.

"Če greste v napačno smer, boste svet pahnili v prepad"

Iranski zunanji minister je ponovno podprl sirki režim. "Naivno in iluzorno je misliti, da bi se v primeru zamenjave vlade v Siriji nova vlada lahko z lahkoto sestavila," je dejal Ali Akbar Salehi. "Narode v tej regiji pozivamo, naj se ne zaženejo v napačno smer, saj bodo sledile resne posledice, ki bodo prestopile meje regije in ves svet sčasoma pahnile v prepad.“

Sosednje države Sirije je pozval, naj resno premislijo o trenutni situaciji, sicer "bodo vsi izgubili", al Asad pa po njegovem mnenju potrebuje več časa za izvedbo obljubljenih reform.

(Foto: AP)

Sirija in Iran več držav v regiji, predvsem Savdsko Arabijo, Katar in Turčijo, obtožujeta pomoči upornikom v boju proti al Asadovim silam, pri čemer naj bi jim pomagale tudi ZDA, vse skupaj pa naj bi izvajali v podporo izraelskim ciljem.

"Popolna ulična vojna"

Iz Alepa, kjer so vladne sile ob podpori tankov in bojnih helikopterjev v soboto začele ofenzivo proti upornikom, danes po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice potekajo srditi spopadi. Do spopadov prihaja na obrobju glavnega oporišča upornikov, četrti Salahedin, napad na katero so uporniki v soboto odbili. Po navedbah observatorija vladne sile danes območje obstreljujejo tudi s helikopterji, spopadi pa potekajo tudi v drugih četrtih. Po navedbah observatorija v mestu poteka "popolna ulična vojna".

Po podatkih observatorija spopadi med uporniki in režimski silami danes potekajo tudi v prestolnici Damask in njenem obrobju, pa tudi v Homsu.

(Foto: Reuters)

Do popoldneva je bilo danes po državi ubitih devet ljudi, potem ko je v soboto nasilje po državi zahtevalo 168 življenj, od tega 94 civilistov. Od začetka uporov naj bi po podatkih observatorija nasilje zahtevalo že več kot 20.000 življenj.

Potem ko se je vojska ob podpori tankov in bojnih helikopterjev dneve kopičila okoli mesta se je v soboto premaknila na jugozahod Alepa, kjer so uporniki koncentrirali svoje sile, potem ko so 20. julija zasedli večji del tega mesta na severu države. Vojska je v sobotni ofenzivi napadla četrt Salahedin, glavno oporišče upornikov, uporniki pa so po navedbah AFP napad uspeli odbiti.

V Jordaniji odprli prvi taborišče za begunce

V sosednji Jordaniji so medtem danes odprli prvo begunsko taborišče za begunce iz Sirije. Taborišče s šotori na obrobju kraja Mafraq, ki je kakih enajst kilometrov oddaljeno od meje, naj bi sprejelo več kot 120.000 beguncev.

Jordanija, kamor se je zateklo že 140.000 Sircev, je sicer odlašala z odprtjem begunskega taborišča iz bojazni pred poslabšanjem že tako napetih odnosov z Damaskom.

V državo pa v zadnjem času vsak dan pribeži do 2000 sirskih beguncev, tako da je ob odprtju taborišča danes jordanski notranji minister Haleb Zubi dejal, da so jih razmere prisilile k odprtju taborišča.

Po poročanju Al Jazeere, ki se sklicuje na vir z notranjega ministrstva, je v Alžirijo pred nasilnimi spopadi pobegnilo kakšnih 12 tisoč prebivalcev. Številke sirske opozicije so malce višje – predvidevajo namreč, da je v Alžirijo pobegnilo okoli 20 tisoč Sircev. Pribežnike bodo najverjetneje namestili po šolah, ki so zaradi poletnih počitnic trenutno prazne.

Anan izrazil bojazen glede velikega spopada

Zaradi velikega števila vojske in težkega orožja okoli tega največjega sirskega mesta je posebni odposlanec ZN in Arabske lige Kofi Anan v soboto izrazil bojazen, da bo prišlo do velikega spopada. Strani je v izjavi znova pozval k iskanju politične rešitve, mednarodno skupnost pa naj jima pomaga pri tem.

(Foto: AP)

Vodja sirske opozicije v izgnanstvu, Sirskega nacionalnega sveta, Abdel Baset Sajda je v soboto "prijateljske države" pozval k oborožitvi uporniške Sirske osvobodilne vojske, ki se bori s starim orožjem. "Želimo orožje, s katerim bomo lahko ustavili tanke in bojna letala," je dejal in opozoril, da režim načrtuje velike pokole v Alepu. Poudaril je še, da bi morali sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu soditi zaradi pokolov in da mu nikakor ne sme biti dana možnost azila.

"Naši prijatelji in zavezniki bodo nosili odgovornost za grozovit masaker, ki se bo zgodil v Alepu, če ne bodo kmalu priskočili na pomoč. Režim že načrtuje pokol v tem mestu,“ je dodal Sajda.