Dačić in njegova ekipa so zaprisegli pozno zvečer, po besedah novopečenega predsednika vlade pa si bodo prizadevali za čim hitrejšo pot v naročje evropske družine, normalizacijo slabih gospodarskih razmer in ureditev vprašanja Kosova in Metohije.

Do rešitve za Kosovo po mirni poti

Dačić je zagotovil, da gospodarska politika nove vlade ne bo temeljila na pozivih državljanom, naj varčujejo in zategujejo pas in dodal, da morata tako oblast kot finančni sektor deliti usodo svojega naroda. Nova vlada bo od gospodarstvenikov zahtevala, da redno plačujejo davke, ne odpuščajo delavcev ter da vlagajo v domovino in kapitala ne preusmerjajo v tujino. "Gospodarstvo Srbije se ruši in propada, ogromno število državljanov je revnih, zato mora finančni sektor bolj sodelovati pri oživljanju gospodarstva," je odločen novi srbski premier, ki je napovedal, da zamrzovanja plač in pokojnin ne bo.

V srbski politiki do Kosova se očitno ne bo dosti spremenilo. Novi premier je namreč napovedal, da Srbija še vedno ne bo priznala kosovske samostojnosti, da pa bo nujno treba izpolniti vse dogovore, ki sta jih uradna Priština in Beograd dosegla v tehničnem dialogu. "Vlada Srbije si želi normalizacijo življenja vseh prebivalcev na območju Kosova in Metohije. Dialog je treba nadaljevati na političnem nivoju v sodelovanju z najvišji državnimi funkcionarji," je prepričan Dačić. Poudaril je, da se bo kosovsko vprašanje reševalo po mirni poti z napredovanjem dialoga in ob spoštovanju demokratičnih načel. "V tem smislu bomo sprejeli rezultate dialoga Beograda in Prištine, ki jih je dosegla prejšnja srbska vlada v vseh dosedanjih pogovorih," zagotavlja Dačić.

Čim hitreje v evropsko naročje

Eden od glavnih ciljev nove srbske vlade bo tudi pospešitev procesa približevanja evropski družini. Dačić obljublja, da si bo vlada maksimalno prizadevala pridobiti datum začetka pogajanj za vstop v Evropsko unijo. "Ta vlada bo izpeljala neizogibne sistemske ukrepe in izpolnila kriterije, ki jih je določil Evropski svet v Köbenhavnu. Začela bo tudi proces stabilizacije in pridružitve," obljublja novi predsednik srbske vlade, ki je prepričan, da izpolnjevanje pogojev za sprejem Srbije v EU hkrati pomeni tudi splošni civilizacijski napredek države.

Srbijo torej čakajo reforme, med katerimi velja omeniti predvsem vzpostavitev tržnega gospodarstva, doseči makroekonomsko stabilnost države, okrepiti vladavino prava in boj proti korupciji ter organiziranemu kriminalu.

Novo srbsko vlado sestavljajo koalicije, zbrane okoli Srbske napredne stranke, Socialistične stranke Srbije ter Združenih regij Srbije, Socialdemokratska stranka Srbije in Stranka demokratske akcije. Nova vlada bo imela 17 ministrstev in ministra brez resorja. Sestavljajo jo tudi štirje podpredsedniki, od katerih so trije hkrati tudi ministri. Novi premier bo vodil tudi notranje ministrstvo, s čimer ima že obilo izkušenj, saj je bil na čelu tega resorja že v prejšnji vladi. Premierske posle bo od svojega predhodnika Mirka Cvetkovića prevzel danes dopoldne, popoldne pa se bo nova vlada že sestala na prvi seji.