Španija tone vse globlje v finančno krizo. Vse več pokrajinam zmanjkuje denarja. Doslej sta Madrid za pomoč prosili Valencia in Katalonija, o tem pa razmišlja tudi majhna Murcia.

Država je že prejela 100 milijard evrov pomoči za okrepitev svojih bank, ostale države EU pa po poročanju nemškega Süddeutsche Zeitunga že razmišljajo, kako bi državi naprej pomagale. Predvideli so možnost, da bi zasebnim bankam omogočili nakup španskih državnih obveznic prek reševalnega sklada EFSF.

Guverner avstrijske centralne banke in član sveta Evropske centralne banke (ECB) Ewald Nowotny je sicer včeraj pojasnil, da obstajajo argumenti v prid podelitve bančne licence stalnemu skladu za zaščito evra (ESM). To bi skladu omogočilo dostop do refinanciranja pri ECB, kar bi močno okrepilo njegovo finančno moč.

Grčija naj bi vendarle oblikovala 11,6 milijarde evrov vreden varčevalni načrt

Možnosti za izstop Grčije iz območja evra 90-odstotne?

Medtem pa so možnosti, da Grčija zapusti območje evra, očitno vse večje. Ameriška Citi banka je v danes objavljenem poročilu zapisala, da je možnost, da v naslednjih dvanajstih do osemnajstih mesecih Grčija ostane brez evra, zdaj že 90-odstotna.

Poročilo je nastalo 25. julija, v njem pa banka pričakuje, da bosta Italija in Španija EU in Mednarodni denarni sklad (IMF) uradno zaprosili za pomoč, kar je sicer Madrid že storil. Analitiki banke so možnost, da Grčija zapusti evroobmočje, pred tem ocenjevali na 50- do 75-odstotno.

Citijevi analitiki napovedujejo nova znižanja bonitetnih ocen v območju evra. Za najmanj eno stopnjo naj bi se ocene s strani vsaj ene bonitetne hiše znižale Avstriji, Belgiji, Franciji, Nemčiji, Grčiji, Irski, Italiji, Nizozemski, Portugalski in Španiji.

Izven območja evra naj bi zaradi krize na stari celini eno bonitetno oceno v naslednjih dveh do treh letih izgubili Japonska in ZDA, v istem obdobju pa padec bonitetne ocene pripisujejo tudi Veliki Britaniji.