Do vladnega predloga o ustanovitvi Slovenskega državnega holdinga (SDH), ki bo igral ključno vlogo pri čiščenju bančnih bilanc, se centralna banka uradno še ni opredelila, še več, le nekaj dni pred sprejetjem zakona o SDH v državnem zboru guverner Marko Kranjec našteva tudi druge možnosti.

Tako je guverner še pred začetkom za javnost zaprte točke včerajšnje izredne seje državnega zbora, na katerem je poslance seznanil s stanjem v bančnem sistemu, menil, da bi razprava koristila. Dotaknil se je SDH, kjer bi bilo po njegovem mnenju smiselno, da se izvzete slabe terjatve banke upravljajo posebej, je pa ob tem spomnil, da obstajajo za reševanje bančnih bilanc še druge rešitve.

Lahko bi vzpostavili skupno organizacijo, ki bi jo ustanovile banke, vsaka banka bi lahko težave reševala po svoje, lahko pa bi poiskali tudi neko tujo institucijo, ki bi upravljala s slabimi naložbami bank. Kranjec tudi včeraj ni razkril končne številke obsega slabih terjatev v bankah, saj da se bodo o tem pogovarjali, ko bo zakon sprejet in se bo država odločila, kaj narediti s katerimi terjatvami.

Kranjec sicer pojasnjuje, da so vse banke kapitalsko ustrezne, da omenjen pogoj izpolnjujejo s težavo, pa so sporočili po seji sveta Banke Slovenije. Razlog je v naraslih tveganjih, ki so posledica stanja v gospodarstvu. Kreditna aktivnost bank se še naprej zmanjšuje, predvsem zaradi krčenja posojil velikih domačih bank. Maja se je proces krčenja bilančne vsote nadaljeval, znižal pa se je za 296 milijonov, na 49,1 milijarde evrov. Banke se namreč v tujini še vedno razdolžujejo, upočasnjuje pa se tudi rast vlog gospodinjstev.