Niso pa še vedeli, da se bodo morali na hitro zbrati že v petek, da bi potrdili odločitev Virantovega kolegija, s katerim so k precej dolgemu seznamu zakonov, ki jih bodo sprejemali po nujnih in skrajšanih postopkih, dodali še pet zakonov.

Z enim se celo ne bo hitelo

Ob protestih opozicije so hitri postopek za štiri zakone potrdili, nekoliko presenetljivo in prvič v tem mandatu pa so zavrnili hitro sprejemanje zakona o upravnih postopkih. Tokrat so zoper hitenje s tem zakonom poleg poslancev opozicijskih strank glasovali poslanci DL in vse tri poslanke DeSUS. Partnerjem je dvignil pritisk predlog, ki je bil v zakon očitno vnesen naknadno, da bi, če nekoliko poenostavimo pravno latovščino, Pošta Slovenije prevzela vladni informacijski sistem, kar bi med drugim pomenilo, da bi poštni uslužbenci dobili možnost vpogleda v uradne evidence.

Virantov kolegij je po petkovi seji parlamenta k seznamu 14 zakonov, ki jih bodo poslanci sprejemali po hitrem postopku, dodal še tri. Med njimi tudi zakon o Slovenskem državnem holdingu. Generalni sekretar vlade Božo Predalič je nujni postopek zanj utemeljil enako kot za vse prejšnje: če zakon ne bo na hitro sprejet, bo za državo nastala nepopravljiva škoda. Opozicija je naštela številne razloge, ki govorijo proti rokohitrstvu s tem pomembnim zakonom. Vodja poslancev SD Janko Veber je med drugim ocenil, da bo velika škoda za državo res nastala, če bo parlament takšen zakon sprejel. Po njegovem gre za tretjo fazo privatizacije več kot 11 milijard vrednega državnega premoženja in dodatno nacionalizacijo denarja za upokojence, da bi se poplačalo odškodnine iz denacionalizacije predvsem cerkvi. Protesti niso naredili nobenega vtisa na vodje poslanskih skupin vladne koalicije, le vodja poslancev SDS Jože Tanko je pripomnil, da slabše v državi, kot je, ne more biti, zato je treba hitro ukrepati.

V treh dneh 22 zakonov

Novo izredno sejo bodo poslanci začeli jutri, končali pa naj bi jo v petek. Tako bodo v samo treh dneh in pol poslanci dokončno odločili o usodi 22 zakonov, dveh spremembah ustave - črtanje državnega sveta in vpis zlatega fiskalnega pravila v ustavo - opravili drugo branje zakona o poroštvu za posojila TEŠ 6 ter splošno razpravo o predlogu skupine opozicijskih poslancev, da bi iz Zujfa črtali sporni 143. člen, neizplačane pokojnine in letne dodatke pa upokojencem vrnili prihodnje leto. Med drugim naj bi na seji poslance nagovoril guverner BS Marko Kranjec in jih seznanil s stanjem v slovenskih bankah. Med kadrovskimi zadevami pa je predlog vlade za razrešitev članov uprave Agencije za upravljanje kapitalskih naložb države (AUKN).

Predsednik parlamenta Gregor Virant je zaradi pomembnosti odločitev predlagal, da bi podaljšali razpravo, a so vodje koalicijskih strank, vključno z Virantovo Državljansko listo, predlog zavrnile z argumentom, da bi podaljševanje razprave prizadelo poslance, ki so si že rezervirali počitnice. Tako je ostalo pri predlogu SDS, da ima vsaka poslanska skupina za vsakega od 24 zakonov, ki so na dnevnem redu izredne seje parlamenta, 10 minut časa za razpravo. Ali kot je ob tej odločitvi koalicije nemočno protestiral vodja poslancev SD Janko Veber: "Koalicija nam o 11-milijardnem premoženju države dovoli govoriti pičlih 10 minut, to je manj kot eno minuto za eno milijardo evrov."