Mladi slovenski košarkarji so z odliko opravili prvi del evropskega prvenstva v Sloveniji. V dvorani Komunalnega centra v Domžalah so premagali vse tri tekmece v skupini D, tako da bodo v drugi del, ki bo od ponedeljka do srede potekal prav tako v Domžalah, napredovali s stoodstotnim izkupičkom oziroma štirimi točkami. Njihovi naslednji tekmeci bodo Latvija, Turčija in Španija, v četrtfinale v Stožice pa bodo iz šestčlanske skupine napredoval prve štiri reprezentance.

Varovanci Zmaga Sagadina so v tretjem krogu prvega dela in odločilni tekmi za prvo mesto v skupini prikazali doslej najboljšo predstavo na prvenstvu. Potem ko so v uvodnih dveh nastopih s težavo premagali Italijo in Švedsko so tokrat s kolektivno, borbeno in všečno igro pred več kot 2000 gledalci nadigrali vrstnik iz Litve, ki v mladinskih kategorijah sodijo med najobetavnejše ekipe na svetu.

Slovenija je vodila prav vseh štirideset minut. V štartu je povedla s 5:0, podatek, da je Litva na celi tekmi zmogla le eno izenačenje (15:15), pa priča o tem, da so imeli slovenski fantje dogajanje na parketu večino časa trdno v svojih rokah. Do dvomestne prednosti so se prvič prebili v zaključku prvega polčasa (40:29), najvišjo razliko so naredili na začetku drugega dela (53:38), zmagovalec pa je bil odločen dobre tri minute pred koncem, ko se je razlika povzpela na 80:68.

Ključne vloge na igrišču so imeli isti igralci kot na prejšnjih tekmah. Kapetan Klemen Prepelič je ob enajstih podajah dosegel še 20 točk, vključno s trojko iz osmih metrov v zadnji sekundi napada za 77:68, ki je goste, ki so v zadnji četrtini prišli na 65:63, dokončno oddaljila od zmage. Alen Omić je bil neustavljiv pod obročema, kjer je zbral 7 skokov in 20 točk, svoj običajni delež pa je prispeval tudi Marko Pajić (16 točk).