Kot piše francoska tiskovna agencija AFP, sta skušala voditelja danes kljub nestrinjanju glede načina spopadanja z dolžniško krizo v območju z evrom "resetirati" odnose med njunima državama.

Hollande se je pošalil na račun "britanskega humorja"

Ob Hollandeovem prvem uradnem obisku v Londonu sta tako izpostavila skupna zunanjepolitična stališča Francije in Velike Britanije, zaveznic v okviru zveze Nato, med drugim glede Sirije in Irana, ter skušala zmanjšati pomen razhajanj glede gospodarske politike in davkov.

Na novinarsko vprašanje glede nedavne Cameronove bodice na vrhu G20 v Mehiki, da bi na Otoku z rdečo preprogo pričakali francoske bogataše, če bi se ti zaradi napovedane 75-odstotne obdavčitve najvišjih zaslužkov odločili za beg prek Rokavskega preliva, se je Hollande celo pošalil na račun "britanskega humorja".

Zatrdil je tudi, da razume odločitev Britancev, da ne prevzamejo evra, in skušal celo zmanjšati pomen Cameronove odločitve, da se februarja, ko je takrat še kot kandidat socialistov in glavni favorit za novega francoskega predsednika obiskal London, z njim ne sestane.

Kljub razlikam našla veliko skupnih točk

Cameron je po drugi strani Hollandea pričakal z najvišjimi državniškimi častmi ter med drugim zagotovil, da sta kljub razlikam danes našla tudi veliko stičnih točk, ne le glede skupne evropske politike, ampak tudi glede razvoja te politike v prihodnje.

Kot je poudaril, sta se s francoskim predsednikom strinjala glede korakov, sprejetih v boju proti dolžniški krizi na junijskem vrhu EU, ki jih je treba sedaj čim prej uresničiti. Hollande pa je glede tega dodal, da se oba zavedata, da morata svoji državi popeljati po poti gospodarskega okrevanja in rasti.

Odnose med Veliko Britanijo in Francijo pestijo predvsem razhajanja v gospodarskih politikah konservativnega Camerona in socialista Hollandea, saj prvi poudarja varčevanje, drugi pa spodbujanje rasti s pomočjo izdatkov in obenem višanja davkov za bogataše, pojasnjuje AFP.

Cameron poziva k zmanjšanju izdatkov

Cameron voditelje držav članic evrskega območja med drugim poziva k zmanjšanju izdatkov, medtem ko t.i. fiskalnega pakta ni podprl, saj bi lahko ta ogrozil položaj londonskega Cityja kot vodilnega finančnega središča stare celine. Ostro tudi nasprotuje uvedbi davka na finančne transakcije, ki ga v Parizu nasprotno zagovarjajo.

Po delavno obarvanem srečanju na Downing Street 10 in novinarski konferenci je imel Hollande na programu še polurni sprejem pri britanski kraljici Elizabeti II., s katero naj bi po poročanju AFP govorila v francoščini.