Bistven element pri vzpostavljanju bančne unije, ki je eden štirih stebrov vizije o poglabljanju evropske integracije, s katero želi unija premagati krizo v območju evra in zagotoviti obstoj evropskega projekta, je krepitev evropskega nadzora nad bankami.

Evropski nadzorni mehanizem je tudi pogoj za neposredno dokapitalizacijo bank iz evropskega reševalnega sklada, s čimer želi območje evra rešiti problem začaranega kroga bančne in dolžniške krize.

To je tudi ključen dogovor nedavnega vrha območja evra v okviru prizadevanj za rešitev problema predragega zadolževanja Španije in Italije. Cena zadolževanja Španije na trgu sicer spet raste. V odzivu na to je Barroso danes poudaril le, da "popolnoma verjame", da bo španska vlada ustrezno ukrepala.

Reševanje krize v območju evra bo zaznamovalo tudi ciprsko predsedovanje, kot je že mnoga pred njim. A posebnost Cipra je v tem, da je tik pred prevzemom predsedovanja tudi sam zaprosil za pomoč območja evra in Mednarodnega denarnega sklada (IMF).

Trojka Evropske komisije, Evropske centralne banke in IMF je prav danes v Nikoziji končala prva tehnična usklajevanja s ciprsko vlado glede programa pomoči, v zameno za katero bo moral Ciper izvesti določene fiskalne ukrepe ter strukturne in bančne reforme.

Ciper se pri tem otepa kritik, da se želi izogniti ostrim pogojem in se zato obrača k Rusiji. Ciprski predsednik Demetris Hristofias poudarja, da ni nič narobe, če želi Ciper pomoč na obeh straneh. "V Rusiji obstaja kapitalistični sistem. Zagotovo ne bomo prinesli komunizma v Evropo, če bomo vzeli posojilo od Rusije," je dejal.

Barroso je danes ciprsko vlado pozval, naj sprejme lastništvo nad programom pomoči, ki ne sme biti razumljen kot "nekaj, kar je vsiljeno od zunaj", saj so ukrepi in reforme v interesu Cipra. "Problem lastništva nad programi je problem pomanjkanja pravega vodstva. Nekateri politični voditelji so šibki," je še pripomnil Barroso.

Hristofias je sicer zatrdil, da bo Ciper ukrepal samoiniciativno, ne ker bi to od njega zahtevali od zunaj, a obenem poudaril, da bo ciprska vlada sprejela ukrepe in reforme, v katere verjame, in ne bo kar brez razprave sprejela vsega, kar bo predlagala trojka.

Pri tem je izpostavil, da kriza ni le finančna in gospodarska, ampak tudi socialna. Ciper bo zato ukrepe in reforme sprejemal v dialogu s socialnimi partnerji. Zaradi tradicije dobrega socialnega dialoga na Cipru po njegovih besedah doslej tudi ni bilo stavk in protestov, kot ponekod drugod.

Filozofija ciprskega predsedstva bo sicer po Hristofiasovih besedah prizadevanje za "boljšo Evropo", ki bo bliže državljanom, saj se EU sooča tudi s krizo distance med institucijami in ljudmi.

Ob tem je ciprski predsednik Barrosa opozoril, da sta tako predsedstvo kot komisija "oba kapitana ladje", Barroso pa je izrazil vero v to, da bo Ciper kot dober mornar, ki ve, kje je pristanišče, uspešno krmaril ladjo k boljši Evropi.

Logotip ciprskega predsedstva je namreč ladja v treh ključnih ciprskih barvah - modri, ki simbolizira morje, zeleni, ki simbolizira oljke, in oranžni, ki simbolizira baker, bistveno ciprsko rudnino.